Almanya Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Alman vatandaşı olan veya Almanya’da oturumu bulunan eşlerinin veya çocuklarının yanına gidebilmesi için yapılan işlemdir. Aynı şekilde Alman vatandaşı veya Almanya’da oturum iznine sahip olan bir kişinin Türkiye’de bulunan eşlerini veya 18 yaşından küçük çocuklarını Almanya’ya yanına alabilmesi için uygulanması gereken prosedürler ve prosedürler sonucunda  alacağınız vizenin türüdür. Almanya’da oturum almak için birçok yöntem vardır ve bunlardan biri de bu vize türüdür. Diğer oturum alma yöntemleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Alman vatandaşı olan veya Almanya’da oturumu bulunan eşlerinin veya çocuklarının yanına gidebilmesi için yapılan işlemdir. Aynı şekilde Alman vatandaşı veya Almanya’da oturum iznine sahip olan bir kişinin Türkiye’de bulunan eşlerini veya 18 yaşından küçük çocuklarını Almanya’ya yanına alabilmesi için uygulanması gereken prosedürler ve prosedürler sonucunda  alacağınız vizenin türüdür. Almanya’da oturum almak için birçok yöntem vardır ve bunlardan biri de bu vize türüdür. Diğer oturum alma yöntemleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi vizesi uzun süreli vize sınıfına girmektedir. Bu sebeple bazı özel şartları sağlamanız durumunda yararlanabileceğiniz bir vize türüdür. İstenen evrakları ve şartları eksiksiz sağlamalı ve yapılan işlemlerde hata olmamalıdır. Bu sebeple bir uzman eşliğinde yapmanız olumlu sonuç sağlamak için hayati önem taşımaktadır.  Almanya Aile Birleşimi vizesi başvuruları doğrudan Almanya konsolosluklarına veya Almanya büyükelçiliğine yapılır. Vize başvurusu yapılırken, Alman yetkililere tarafından belirlenen evraklar eksiksiz olarak ibraz edilir. Başvurucunun durumuna göre evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli kısımlarda biri, evrakların ıslak imzalı ve güncel olmasıdır. Tabi başvurunun şartlarına ve durumuna göre Almanya Konsolosluğu ekstra evraklar da talep edebilir.

Aile Birleşimi Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya aile birleşimi vizesi başvurusu yapmak için bazı ön koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Aile birleşimi için ilk şart eşlerden birinin Alman ya da AB vatandaşı olması veya Almanya’da oturum iznine sahip olması beklenmektedir. , Almanya’da yaşayan eş her şeyden önce iki yıldır ikamet iznine sahip olmalıdır. Bazı istisnai durumlarda bu süre geçerli değildir. Mesela İltica prosedürü sırasında, henüz ikamet izni verilmemiş olması durumunda aile birleşimi mümkün değildir. Sonuç olarak; bu vizeye başvuru yapabilmeniz için, başvuruya konu taraflardan birinin Alman vatandaşı olması veya Almanya’da oturum sahibi olması gerekmektedir.

Alman vatandaşı olan veya Almanya’da oturum sahibi kişi; eşini veya çocuklarını Almanya’da yanına alabilmesi için onların geçimini sağlayabilecek ekonomik yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Almanya’da yaşayan eş geçimini sağlarken, herhangi bir sosyal yardım almaksızın yanına getirmek istediği aile bireylerine bakabilecek derece bir gelire sahip olması beklenmektedir. Ayrıca Almanya’da herhangi bir suç işlememiş olmalı ve kamu güvenliğini tehlikeye sokacak herhangi bir davranışta bulunmamış olması beklenmektedir. Ayrıca Almanya’da oturmakta olduğunuz evin gelecek aile bireylerini de barındırmaya yetecek kadar alana sahip olması gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi ile Almanya’ya gidecek olanların da Almanca bilmeleri beklenmektedir. Çünkü, bu vize ile Almanya’da oturum izni ve çalışma iznine de sahip olmuş olacaksınız. Sosyal hayat içerisinde bulunacak olmanız ve yeni geldiğiniz ülkenin şartlarına uyum sağlayabilmeniz için az da olsa dil bilmeniz gerekmektedir. Tek başına Dil kursuna gitmiş olmanız yeterli olmayacaktır. Almanca bilginizi belgelemeniz gerekmektedir. Almanya Federal Cumhuriyeti yetkilileri tarafından görevlendirilmiş üniversiteler tarafından yapılan sınavdan gerekli olan puanı almanız gerekmektedir.

Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Bu vize başvurusunu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de evrakların eksiksiz ve güncel olmasıdır. Evraklar başvuruya yakın bir zamanda alınması gerekmekte ve orjinal nüshaların kesinlikle başvuru esnasında sunulması gerekmektedir. İstenen evrakları aşağıda bulabilirsiniz. bu evraklar dışında ekstra evrak da istenebileceğiniz unutmayın. Ayrıntılı bilgi için 0212 909 22 10 numaralı telefondan bize ulaşabilir veya burada bulunan sayfamızdan ayrıntılı bilgilendirmeye ulaşabilirsiniz.

 1. Pasaport :Aile birleşimi vizesine başvuruda bulunurken pasaportun en az bir sene geçerliliğinin olması zorunludur. Pasaport hiç yok ise emniyet müdürlüklerinde bulunan pasaport şube amirliklerine gerekli evraklar tamamlanıp başvuru yapılmalıdır.
 2. İki adet biyometrik fotoğraf : En az 6 ay önce gözlüksüz çekilmiş biyometrik özelliklere uygun olmalıdır. 35*45 ölçülerinde olması istenmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişinin yüzünü örtecek, engelleyecek şekilde olmayıp tam karşıdan çekilmelidir.
 3. Uluslararası evlenme kayıt örneği
 4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 5. Başvuran kişinin ikametgah belgesi
 6. Almanya’da yaşayan kişiye dair evraklar
 7. Almanya’da yaşayan eşin maaş bordrosu
 8. İkametgah (Almanya’da yaşayan eşin)
 9. Sağlık sigortası
 10. Daha önce evlilik yapıldıysa buna dair belge
 11. Eşlerin çocuklarına ait belge
 12. A1 seviyesinde Almanca bildiğini gösteren belge
Almanya Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Dil Şartı Nedir ?

Almanya genel olarak oturum hakkı tanıdığı herkesten dil bilmesini beklemektedir. Özellikle Aile birleşimi gibi uzun süreli bir vize için kesinlikle dil bilmeniz gerekmektedir. Almanca kursuna gitmiş olmanız yeterli olmayacaktır. Bu vizeye başvuru yaparken sizden dil bildiğinizi ispat etmeniz istenmektedir. Almanca bilginizi sertifikalandırmış olmanız gerekmektedir. Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından yetkilendirilmiş üniversiteler aracılığıyla yapılan sınavdan en az A1 seviye almanca için gerekli olan puanı almış olmanız istenmektedir. Güncel olması gereken bu sertifika ile aile birleşimi vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Aile Birleşimi vize sonuçlanma süresi başvurucunun durumuna göre değişiklik gösterebilir. Evraklarınız konsolosluğa teslim edildikten sonra Almanya’da evraklarınız incelemeye alınır. Almanya’da bulunan eş ile alakalı araştırmalar yapılır ve irtibat kurulur. Yapılan vize başvurusu, halen Almanya’da yaşamakta olan eşin bağlı olduğu yerde bulunan yurt dışı temsilciliğinde ve yabancılar şubesinde ortak olarak kontrol edilir.

Bazı durumlarda sizden ekstra evrak istenebilir. Almanya’da sizin evliliğiniz ile ilgili araştırmalar yapıldıktan sonra ona verilmesi durumunda konsolosluğa bilgi verilir. Konsoloslukta sizin vizenizi basarak vizeyi size teslim eder.

Bütün bu bahsedilen prosedürler oldukça fazla bir zaman almaktadır. Ayrıca istenen ekstra evraklar veya bilgiler vize işleminin sonuçlanmasını geciktirir. Ayrıca resmi tatil, yılbaşı, bayram veya çalışma saati düzenlemelerine göre de değişiklik göstermektedir. Birçok değişen olması sebebiyle net bir zamandan bahsetmek pek mümkün değildir. Fakat genel işleyiş ve tecrübeler ışığınıda 1 ila 3 arasında vize başvuru işlemimniz tamamlanmış olur.

Vize Sürecini Nasıl Takip Edebilirim?

Bir üst başlıkta bahsettiğimiz gibi aile birleşimi vizesi aslında iki aşamalı olarak ilerlemektedir. Başvuru yapıldıktan sonra dosyalarınızın Almanya’da incelenmesi aşaması ve sonrasında konsolosluk tarafından vizenizin basılması aşamalarından söz etmemiz gerekir. Bu sebeple sürecin takibi için bu iki aşamanında ayrı ayrı kurumlar tarafından takip edildiği bilinmelidir. Siz başvuru yaptıktan sonra  Almanya Konsolosluğu iletişim kanallarını kullanarak vizenizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun dışında size email yolu ile Almanya konsolosluğu tarafından başvurunuzda eksik veya ekstra evrak istenme durumları ile alakalı bilgilendirme yapılacaktır. Başvurunuzu bizimle yapmışsanız size danışmanlık yapan uzmanımız başvurunuzun süreciyle alakalı periyodik olarak bilgilendirme yapacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadardır ?

Aile Birleşimi vize ücreti eşinizin Alman vatandaşı olması veya oturum sahibi olmasına göre değişiklik gösteren harç ücreti vardır. Alman konsolosluğu tarafından belirlenen ücretler kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Başvuru esnasında Euro olarak nakit ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı kabul edilmemektedir.

Almanya Aile Birleşimi işlemleri, iş bulma danışmanlığı, vize işlemleri ve diğer merak ettiğiniz bütün sorularınız için www.almanyagocajansi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.  Bununla beraber info@almanyagocajansi.com e-mail atabilir veya 0212 909 22 10 numaralı telefon ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir