Almanya Çalışma Vizesi

Almanya’da 90 günden daha uzun süreli kalmak istiyorsanız, kalma nedeninize bağlı olarak ulusal vize (D Vize) kategorilerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek istiyorsanız Almanya Çalışma Vizesi almanız gerekecektir.

Almanya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Orada yaşayan Türk nüfusunun fazla olması ve pek çok iş olanağının bulunması Almanya’yı pek çok kişi için cazip kılmaktadır. Almanya’da çalışmak isteyen kişiler kendi imkânlarıyla iş bulabilecekleri gibi, tanıdıkları aracılığıyla da iş bulabilirler. Burada temel kriter çalışacağınız işle ilgili olarak gerekli şartları sağlamanızdır. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise orada bulduğunuz iş pozisyonu için uygun bir Alman veya Avrupa Birliği vatandaşının olmamasıdır.

Almanya Çalışma Vizesi aldıktan sonra Almanya’ya gidebilir, iş sözleşmesi imzaladığınız şirkette çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu vize ile Almanya’ya giriş yaptıktan sonra ikametgâhınız belli olur olmaz oturum kartınızı alırsınız. Oturum kartı ile tüm schengen ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olursunuz. Aynı zamanda aile üyelerinizle beraber de bu vizeye başvurabilir, dependant olarak yanınızda götürebilirsiniz. İlk etapta ailesiyle beraber başvurmak istemeyen kişiler de Almanya’ya gidip yerleşip oturum kartını aldıktan sonra Aile Birleşimi Vizesi ile ailelerini yanlarına alabilirler.

Almanya Çalışma Vizesi başvuruları konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlara yapılmaktadır. Bulunduğunuz ilin bağlı bulunduğu bölgedeki ilgili aracı kurumdan öncelikle randevu alınır. Örneğin İstanbul’da ikamet eden başvuran IDATA dan randevu almalıdır. Daha sonra gerekli evraklarla birlikte başvuran kişi bizzat, randevu günü ve saatinde ilgili kuruma giderek hem evraklarını teslim eder hem de biyometrik verilerini verir. Vize başvurusu yapmadan önce Almanya Göç Ajansı uzmanlarından danışmanlık almanızı öneririz.

Almanya Çalışma İzni

Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanya Çalışma İzni ne sahip olmanız gerekmektedir. Almanya’nın nitelikli iş gücü ve istihdam ihtiyacına göre çalışma izni şartları zaman zaman değişmektedir. Almanya’nın istihdam ihtiyacı Federal İstihdam Dairesine göre belirlenmekte olup bilim insanı ya da akademisyenler bu kontrolden muaftır.   Şu anda özellikle mühendislik, bilişim teknolojileri ve sağlık alanında nitelikli eleman sıkıntısı olduğundan dolayı bu alanlarda verilen çalışma izinleri yoğunlaşmaktadır. Diğer mesleklerde işverenin talebi ve işe başvuracak kişinin özelliklerine göre bir değerlendirme yapılmaktadır. 

Almanya Çalışma İzni ne başvuru yaparken ikamet ettiğiniz ile göre yetkili yerden yapmanız gerekmektedir.

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Isparta, Uşak illerinden birinde ikamet ediyorsanız Almanya İzmir Konsolosluğu’na veya Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruma;

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmit, Kırklareli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illerinden birinde ikamet ediyorsanız Almanya İstanbul Konsolosluğu’na veya Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruma;

Adana, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aksaray, Amasya, Ankara, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, İçel (Mersin), Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinden birinde ikamet ediyorsanız Almanya Ankara Büyükelçiliği’ne veya Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruma yapabilirsiniz.

Almanya Çalışma İzni İçin Dil Şartı Var Mıdır ?

Almanya’da çalışmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konuların başında dil yeterliliği gelmektedir. Almanya’da çalışmak için yapacağınız vize başvurusunda mesleğinize göre dil belgesi de sunmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var, bunlar birbiriyle karıştırılmamalıdır. Öncelikli olarak iş başvurusu yaptığınız firma sizden belli bir seviyede Almanca bilgisini şart koşabilir. Örneğin sizi işe alacak şirket B1 seviyesinde Almanca bilginizi gerekli görebilir ve bununla ilgili sizden belge talep edebilir. Bu durum işverenin takdirindedir. Fakat vize aşamasındaki koşullar bundan tamamen bağımsızdır. Siz iş sözleşmesini alıp vize başvurusu aşamasına geçtiğinizde, başvurduğunuz meslek grubuyla ilgili Konsolosluk tarafından belirlenen dil şartını karşılamanız gerekmektedir.  Yani işvereninizin sizi işe almak için sunduğu dil şartı bir kriter iken, vize başvurusunda Konsolosluğun sunduğu dil şartı başka bir kriterdir.

Almanya Çalışma İzni alacak kişilerin alması gereken dil yeterliliği sertifikası, Almanya Konsolosluğunun kabul ettiği belli Goethe Institute ve ÖSD  tarafından  düzenlenmelidir. Bu kurumlar dışında sunulan sertifikalar kesinlikle kabul edilmemektedir. 

Almanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Başvuru Formu: Almanya Çalışma Vizesi için doldurulması gereken başvuru formu başvuru sahibi tarafından Almanca doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru formunuzda eksik bilgi olması halinde başvurularınız geçersiz sayılacaktır. Almanya Göç Ajansı uzmanları sizin adınıza bu formu Almanca olarak dolduracaklardır.

Pasaport: Başvuru yaparken kullanacağınız pasaportunuzun en az 1 sene süreyle geçerli olması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibinin pasaportu yok ise, öncelikle pasaport başvurusu yapmalılardır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Fotokopisi: Başvuruda bulunan kişinin ön ve arka yüzünü net bir şekilde gösteren nüfus cüzdan fotokopisi.

2 Adet Vesikalık Fotoğraf:  35*45 mm boyutlarında son 6 içerisinde çekilmiş güncel biyometrik fotoğraf olmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin yüzü fotoğrafta karşı cepheden tam olarak görünmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belge Almanya Çalışma Vizesi başvurusunda bulunan kişinin nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili tüm olayları eksiksiz bir şekilde içermelidir. Kişinin nüfus kayıt örneğindeki düşünceler kısmı eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır. Bu evrakta ; daha önce yapılmış evlilikler, doğan çocuklarınıza ait kimlik bilgileri, boşanmalar, anne ve baba hakkındaki bilgiler mutlaka bulunmalıdır.  

Başvuru sahibinin ikametgah belgesi: Türkiye’de ikamet eden başvuru sahibinin ikametgah belgesi ibraz edilmelidir. Bu belge Almanya Aile Birleşimi başvuru formunu doldururken de gerekmektedir. İkametgah belgesi başvuru sahibi tarafından ikamet adresinin bağlı olduğu muhtarlıktan alınmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası: Almanya Çalışma İzni Vizesine başvururken ibraz etmeniz gereken sağlık sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır.

Mesleki gelişimi açıklayan özgeçmiş, karneler, diplomalar, iş sözleşmesi vs. 

Adınıza düzenlemiş iş teklifi; bu teklif Almanya’daki işveren (adı, adresi), Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu), İş ilanı ve görev tanımı, çalışma biçimi, avro olarak yıllık brüt maaş gibi bilgileri içermelidir.

Yabancı yükseköğrenim diploması (mümkünse, yukarıda belirtilen ANABIN çıktısıyla birlikte) veya

 • Yurt dışında alınmış mesleki eğitim belgesi ve denklik tanıma belgesi veya
 • Almanya’da alınmış mesleki eğitim belgesi
 • Eğer meslek için zorunluysa: Meslek icrası izninin verilmesi veya iznin çıkacağına dair verilen onay yazısı.
Almanya Çalışma Vizesi (2)

Almanya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadar ?

Vize ücretleri zaman zaman konsolosluk tarafından değiştirilmektedir. Şu an itibariyle 2021 Almanya Çalışma vizesi ücreti Konsolosluk Harcı 75 euro, Aracı Kurum Ücreti 75 tl dir. Aracı kurum ücreti randevu alırken online olarak ödenirken, Konsolosluk Harcı randevuya gittiğinizde elden euro olarak ödenmektedir. Bunlar dışında seyahat sağlık sigortası ve tercüme masraflarınız olacaktır. Başvurunuzu Almanya Göç Ajansı ile yapmanız durumunda sigorta ve tercüme bedellerinde daha uygun fiyatlara hizmet alabilirsiniz. 

Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Ulusal Vize ( D Vize ) başvuruları kısa süreli vize türlerine göre daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. Çünkü dosyanız Konsolosluk ve Almanya’daki ilgili kurumlar tarafından daha detaylı incelenmektedir. Çalışma vizesi de bir D Vize olduğundan dolayı daha uzun sürede genelde 30-40 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız başvurunuzu eksiksiz ve doğru yapmanız çok önemlidir. Eğer başvuru yaparken eksik belge veya hatalı bir belge verirseniz red alabileceğiniz gibi başvurunuzun sonuçlanması da uzun sürebilir.  Ayrıca başvurunuzu inceleyen konsolosluk, sizin durumunuza özel olarak sizden ek belge talep edebilir. Bu durumda da başvurunuzun sonuçlanması uzun sürebilir.  

Almanya Çalışma Vizesi başvurularının hızlı sonuçlanabilmesi için ekstra yararlanabileceğiniz bir hizmet bulunmamaktadır. Durumunuzun aciliyeti söz konusu ise başvuru yaparken durumunuzu dilekçe ile bildirmeniz size fayda sağlayabilir. Başta çalışma vizesi olmak üzere özellikle ulusal vize türlerinde yapacağınız başvurularda Almanya Göç Ajansının uzman personelinden destek almanızı önermekteyiz. Ayrıca tüm ülke vizeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız Vize Keyfi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

“Almanya Çalışma Vizesi” hakkında 3 yorum

 1. Merhabalar, ben bilgisayar mühendisliği bölümünden 2020 Haziran ayında mezun oldum. Okulda iken staja başladığım firmada, temmuz ayında işe başladım. Şu anda da Almanya’da bir firma ile iş görüşmesi yaptım ve bir anlaşma imzalayacağız. Firma yetkilileri Almanya Çalışma Vizesi ile ilgili neler yapmam gerektiğini sordular. Lütfen yardımcı olur musunuz ?

  1. Almanya Göç Ajansı Uzmanı

   Merhabalar Mert Bey, öncelikle tebrik eder, meslek hayatınızda başarılar dileriz. Almanya Çalışma Vizesi başvurusu yapabilmek için ilk olarak; görüşme yaptığınız, çalışmayı düşündüğünüz firmadan adınıza düzenlenmiş imzalı ve onaylanmış iş sözleşmesi almanız gerekmektedir.

   İş sözleşmesinde kimlik bilgileriniz, mesleki bilgileriniz, çalışacağınız pozisyon, yıllık çalışma programınız, haftalık mesai ve izin saatleriniz, yıllık olarak alacağınız maaş miktarı, işinizle ilgili ayrıntılı bilgiler kesinlikle yer almalıdır. Bu sözleşme hem sizin hem de işvereniniz tarafından karşılıklı olarak imzalanmalıdır. Almanya Çalışma Vizesi alabilmeniz için iş sözleşmenizde belirtilen yıllık brüt maaşınız da minimum 43.056 euro olmalıdır.

   İş sözleşmesini aldıktan sonra gerekli evrakları hazırlamaya başlayabilir ve Almanya vize aracı kurumundan randevu alabilirsiniz. İstanbul’dan başvuru yapacak kişiler IDATA dan randevu alabilirler.

   Başvuru yaparken öncelikle en az 2 yıl geçerliliği olan pasaport sahibi olmalısınız. Pasaportunuz yoksa hemen pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu vize türünde herhangi bir pasaport türünün bir ayrıcalığı yoktur. ( Yeşil pasaport dahil herkes başvurmalı)

   Almanya Çalışma Vizesi için hazırlamanız gereken evrak listesini öğrenmek için sayfamızda bulunan yazıyı okuyabilirsiniz. Öncelikle bu vize türünde kesinlikle profesyonel yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Hatalı veya eksik bir başvuru yapmanız durumunda başvurunuzun sonuçlanması çok uzun sürebileceği gibi red sonucuyla da karşılaşabilirsiniz.

   Ayrıca sormak istediğiniz sorular olursa Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızla iletişime geçerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 2. Selamlar, ben 8 yıldır özel bir kurumda hemşirelik yapıyorum. Almanya’dan iş teklifi aldım ve gitmek istiyorum. Ben Almanya Çalışma Vizesi alacağım fakat evliyim ve 4 yaşında bir çocuğum var; eşimi ve çocuğumu yanımda götürebilmek için ne yapmalıyım ? Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir