Almanya Denklik

Almanya dışında almış olduğunuz diploma veya sertifikaların Almanya’da geçerli olabilmesi için Almanya Denklik işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Mesleki yeterliliğinizi kanıtlayan diploma veya sertifikanızın Almanya’da yeterlilik ve geçerliliğini sorgulayan işlemdir. Bu işlem sonunda sahip olduğunuz belgenin Almanya’da geçerli olduğu bir yazı ile resmileştirilerek gönderilir. Bütün bu işlemler sonucunda Almanya Denklik belgesini almış olursunuz. Almanya Göç Yasasında tanımlanan nitelikli iş gücü tanımında belirtilen özelliklerden en önemlisi; sahip olduğunuz meslek ile ilgili bir eğitiminizin olmasıdır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Almanya-Denklik

Almanya dışında eğitim veren herhangi bir okuldan almış olduğunuz diplomaya veya sizin mesleki niteliklerinizi gösteren bir belgeye ya da sertifikaya sahip olmanız durumunda, sahip olduğunuz belgelerin Almanya’da denkliğini alabilirsiniz. Denklik işleminde, almış olduğunuz diploma veya sertifika, benzer bir Alman derecesi ile kıyaslanır. Sizin Dereceniz, Alman derecesi ile eşdeğer olarak kabul edilirse, Almanya Denkliği almış olursunuz ve size bununla ilgili yazılı bir bildirim gönderilir. Böylelikle denkliğiniz alınmış olur.

Almanya Denklik Avantajları Nelerdir?

Denklik almış olmanız; sizin ne vatandaşlık ne de oturum iznine sahip olduğunuz anlamına gelir. Sadece çalışma ve oturum iznine başvurmanız için gerekli olan bir şartı yerine getirmiş olursunuz. Denklik işlemi yapmadan mesleğiniz ile ilgili kısımlarda çalışamayabilirsiniz. Ayrıca denklik belgesine sahip olamamanız iş bulmanızı oldukça zor bir hale getirir. Yani alacağınız denklik Almanya iş piyasasında size oldukça fazla bir avantaj sağlayacaktır. İşveren sizi işe alırken yapılacak iş için yeterli donanıma sahip olup olmadığınızı anlamak için denkliğe ihtiyaç duyar.

Bunun dışında Almanya’da düzenlenmiş mesleklerden birinde çalışıyorsanız Almanya Denklik almanız zorunludur. Denklik almadan Almanya’da çalışmanız mümkün değildir. Düzenlenmemiş meslekler için denklik zorunlu değildir fakat iş başvuruları esnasında sürekli olumsuzluk olarak karşınıza çıkacaktır. İşverenler öncelikle alınan eğitimin yeterli olup olmadığından emin olmak isterler. Bu sebeple alacağınız denklik ile Almanya’da alınan eğitim ile aynı kalitede eğitim aldığınızı ispat etmiş olursunuz.

Denklik Almak Zorunda Mıyım ?

Birçok meslek için denklik almanız gerekli değilsiniz. Fakat denklik almanın avantajlarından bir üst başlıkta bahsetmiştik. Fakat denklik almanız zorunlu olan meslekler de bulunmaktadır. Mesela doktor, hemşire, avukat, öğretmen veya mühendis gibi bazı meslek grupları için Almanya Denklik alması zorunludur. Aksi takdirde Almanya’da çalışmanız mümkün değildir. Denklik almanın zorunlu olduğu bu meslekler “düzenlemeye tabi meslekler” olarak tabir edilirler. Düzenlemeye tabi olan bir meslek sahibiyseniz ve Almanya’da çalışmak istiyorsanız, denklik almak zorundasınız.

Denklik Alma İşlemi Ne Kadar Sürer ?

Denklik alma işlemi süresi, meslek grubuna ve başvuru yapılacak eyalete göre değişiklik göstermektedir. Fakat denklik alma süresi, genel olarak 3 ila 6 ay arası sürmektedir. Bu süre, yetkili kuruma istenen bütün belgeler teslim edildikten sonra başlar. Tabi başvurunuzun resmi tatillere veya olağanüstü durumlara denk gelmesi durumlarında süre uzayabilmektedir. Ayrıca yaptığınız başvuruda eksik evrak olması ya da hatalı başvuru olması durumunda süreler uzayabilmektedir. Bu sebeple yapacağınız başvuruların uzman danışmanlar ile birlikte yapılması denklik süresini ve diğer bütün işlemlerin sağlıklı yürümesi için olmazsa olmazdır.

Almanya Denklik

Almanya Denklik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Denklik başvurusu yapabilmeniz için kesinlikle mesleki yeterliliğinizi kanıtlayan bir belgeniz bulunmalı ve yapmak istediğiniz meslek ile ilgili bir eğitimi içermelidir. Denklik başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; Almanya’da sadece denklik aldığınız meslek dalı için çalışma izni alabilirsiniz. Sahip olduğunuz her belge için denklik yaptırmanız gerekecektir. Mesleğinizi ve uzmanlığınızı gösteren sertifika ve diplomaların tamamı için denklik başvurusu yapmak gerekir.

Denklik başvurusu yapabilmek için öncelikle Almanya’nın hangi eyaletinde çalışmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Her eyalet için farklı bir prosedür gerekli olabilmektedir. Bununla beraber talep edilen evraklar aşağı yukarı aynı evraklardır. Fakat aldığınız denklik sadece başvuru yaptığınız eyalet için geçerli olduğunu unutmayın. Başka bir eyalette çalışmak için o eyalette de denklik başvurusu yapmanız gerekecektir.

Almanya Denklik başvurusu için gideceğiniz eyaleti belirledikten sonra 0212 909 22 10 nolu telefondan bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Almanya uzmanı danışmanlarımız sizin adınıza denklik işlemlerini takip edeceklerdir. Almanya’da çalışmak ve Almanya ile ilgili her türlü sorularınız için sitemizi inceleyebilirsiniz. Almanya Denklik işlemleri, Oturum danışmanlığı, Almanca Dil okulu ve bütün vize işlemleriniz ile ilgili olarakta uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

Almanya Denklik Hangi Belgeler için Alınır?

Almanya denklik işlemi sadece mesleki yeterliliğinizi ispat eden belgeler için yapılabilir. Mesleki yeterliliği ispat eden diploma, sertifika veya kurs katılım belgeleri gibi sizin yeterliliğinizi ispat eden eğitimler için yapılan bir işlemdir. Herhangi bir belgeniz olmaması durumunda öncelikle mesleki yeterliliğinizi gösteren bir eğitime gitmeniz ve bunu belgelemeniz gerekmektedir. Mesleki sertifika eğitimi ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Denklik işlemi kabaca bir anlatımla; aldığınız eğitimin süresi ve içeriği ile ilgili ayrıntılı dökümler alınarak Almanya eğitim sisteminde alınan eğitimin süre ve içerikleri karşılaştırması ile yapılan bir işlemdir. Her iki eğitimin karşılaştırılması ile almış olduğunuz eğitimin yeterli olduğu kararı verilmesi durumunda denklik almış olacaksınız. Bununla beraber almış olduğunuz eğitimde; süre ve içeriklerle ilgili bir eksiklik olması durumunda kısmi denklik kararı verilir. Bu durumda sizden eksik olan dersleri tamamlamanız istenir.

Almanya diploma denklik ve Almanya mesleki denklik olarak iki tür denklikten bahsedebiliriz. Sahip olduğunuz meslek için üniversite mezunu olmanız gerekiyor ve diplomanızı başarılı bir şekilde almışsanız yapmanız gereken başvuruya Almanya Diploma Denklik denir. Eğer sahip olduğunuz meslek için üniversite mezunu olmanıza gerek yoksa ve yeterliliğinizi ispat eden bir sertifika veya belgeniz için yapmanız gereken başvuruya da Almanya Mesleki Denklik denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir