İçeriğe geç

Almanya Denklik Nedir?

Almış olduğunuz diploma veya sertifikaların, Almanya’da geçerli olabilmesi için Almanya Denklik işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Mesleki yeterliliğinizi kanıtlayan diploma veya sertifikanızın Almanya’da yeterlilik ve geçerliliğini sorgulayan işlemdir. Bu işlem sonunda size, sahip olduğunuz belgenin Almanya’da geçerli olduğunu belirten bir yazı gönderilir. Bütün bu işlemler sonucunda Almanya Denklik belgesini almış olursunuz. Almanya Göç Yasasında tanımlanan nitelikli iş gücü tanımında belirtilen özelliklerden en önemlisi; sahip olduğunuz meslek ile ilgili bir eğitiminizin olmasıdır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Almanya-Denklik

Almanya dışında eğitim veren herhangi bir okuldan almış olduğunuz diplomaya veya sizin mesleki niteliklerinizi gösteren bir belgeye ya da sertifikaya sahip olmanız durumunda, sahip olduğunuz belgelerin Almanya’da denkliğini alabilirsiniz. Denklik işleminde, almış olduğunuz diploma veya sertifika, benzer bir Alman derecesi ile kıyaslanır. Sizin Dereceniz, Alman derecesi ile eşdeğer olarak kabul edilirse, denklik almış olursunuz. Bu işlem sonunda; Denklik merkezi, size yazılı bir bildirim yapar. Bu yazı ile Almanya Denklik almış olursunuz.

Denklik Almanın Avantajları Nelerdir?

Denklik almış olmanız; sizin ne vatandaşlık ne de oturum iznine sahip olduğunuz anlamına gelir. Sadece çalışma ve oturum iznine başvurmanız için gerekli olan bir şartı yerine getirmiş olursunuz. Denklik işlemi yapmadan mesleğiniz ile ilgili kısımlarda çalışamayabilirsiniz. Ayrıca denklik belgesine sahip olamamanız iş bulmanızı oldukça zor bir hale getirir. Yani alacağınız denklik Almanya iş piyasasında size oldukça fazla bir avantaj sağlayacaktır. İşveren; sizi işe alırken yeterli donanıma sahip olup olmadığınızı anlamak için denkliğe ihtiyaç duyar.

Bunun dışında Almanya’da düzenlenmiş mesleklerden birinde çalışıyorsanız Almanya Denklik almanız zorunludur. Denklik almadan Almanya’da çalışmanız mümkün değildir. Düzenlenmemiş meslek sahipleri için denklik almak zorunlu değildir. Fakat iş başvuruları esnasında denklik sahibi olmak size avantaj sağlar. İşverenler öncelikle alınan eğitimin yeterli olup olmadığından emin olmak isterler. Bu sebeple denklik ile Almanya’da alınan eğitim ile aynı kalitede eğitim aldığınızı ispatlamış olursunuz.

Denklik Almak Zorunda Mıyım ?

Birçok meslek için denklik almanız gerekli değilsiniz. Fakat denklik almanın avantajlarından bir üst başlıkta bahsetmiştik. Bununla beraber denklik almanın zorunlu olduğu meslekler de vardır. Mesela doktor, hemşire, öğretmen veya mühendis gibi bazı meslek grupları için Almanya Denklik alması zorunludur. Düzenlenmiş meslek sahiplerinin denklik almadan Almanya’da çalışması mümkün değildir. Denklik almanın zorunlu olduğu bu meslekler “düzenlemeye tabi meslekler” olarak tabir edilirler. Düzenlemeye tabi olan bir meslek sahibiyseniz ve Almanya’da çalışmak istiyorsanız, başvuru yapmakta geç kalmayın.

Denklik Alma İşlemi Ne Kadar Sürer ?

Denklik alma işlemi süresi, meslek grubuna ve başvuru yapılacak eyalete göre değişiklik gösterir. Fakat denklik alma süresi yaklaşık 3 ila 6 ay arası sürmektedir. Bu süre, yetkili kuruma istenen bütün belgeler teslim edildikten sonra başlar. Tabi başvurunuzun resmi tatillere veya olağanüstü durumlara denk gelmesi durumlarında süre uzayabilmektedir. Ayrıca yaptığınız başvuruda eksik evrak olması ya da hatalı başvuru olması durumunda süreler uzayabilmektedir. Bu sebeple yapacağınız başvuruların uzman danışmanlar ile birlikte yapmanız oldukça önemlidir. Doğru yapılacak bir başvuru; zaman kaybı olmaması ve diğer işlemlerin sağlıklı yürümesi için olmazsa olmazdır.

Almanya Denklik

Almanya Denklik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Denklik başvurusu yapabilmeniz için kesinlikle mesleki yeterliliğinizi kanıtlayan bir belgeniz bulunmalıdır. Sahip olduğunuz meslek ile ilgili bir eğitim almış olmanız gereklidir. Mesleğinizle alakalı bir sertifika veya diplomanız yoksa denklik başvurusu yapamazsınız. Denklik başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; Almanya’da sadece denklik aldığınız meslek dalı için çalışma izni alabilirsiniz. Sahip olduğunuz her belge için denklik yaptırmanız gerekecektir. Mesleğinizi ve uzmanlığınızı gösteren sertifika ve diplomaların tamamı için denklik başvurusu yapmak gerekir.

Denklik başvurusu yapabilmek için öncelikle Almanya’nın hangi eyaletinde çalışmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Her eyalet için farklı bir prosedür gerekli olabilmektedir. Bununla beraber talep edilen evraklar aşağı yukarı aynı evraklardır. Fakat aldığınız denklik sadece başvuru yaptığınız eyalet için geçerli olduğunu unutmayın. Başka bir eyalette çalışmak için o eyalette de denklik başvurusu yapmanız gerekecektir.

Almanya Denklik başvurusu için gideceğiniz eyaleti belirledikten sonra 0212 909 22 10 nolu telefondan bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Almanya uzmanı danışmanlarımız sizin adınıza denklik işlemlerini takip edeceklerdir. Almanya’da çalışmak ve Almanya ile ilgili her türlü sorularınız için sitemizi inceleyebilirsiniz. Almanya Denklik işlemleri, Oturum danışmanlığı, Almanca Dil okulu ve bütün vize işlemleriniz ile ilgili olarakta uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

Denklik İşlemi Hangi Belgeler için Yapılır?

Almanya denklik işlemi sadece mesleki yeterliliğinizi ispat eden belgeler için yapılabilir. Mesleki yeterliliği ispat eden diploma, sertifika veya kurs katılım belgeleri gibi sizin yeterliliğinizi ispat eden eğitimler için yapılan bir işlemdir. Herhangi bir belgeniz olmaması durumunda öncelikle mesleki yeterliliğinizi gösteren bir eğitime gitmeniz ve bunu belgelemeniz gerekmektedir. Mesleki sertifika eğitimi ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Denklik işlemi kabaca bir anlatımla; aldığınız eğitimin süresi ve içeriği ile ilgili ayrıntılı dökümler alınarak Almanya eğitim sisteminde alınan eğitimin süre ve içerikleri karşılaştırması ile yapılan bir işlemdir. Her iki eğitimin karşılaştırılması ile almış olduğunuz eğitimin yeterli olduğu kararı verilmesi durumunda denklik almış olacaksınız. Bununla beraber almış olduğunuz eğitimde; süre ve içeriklerle ilgili bir eksiklik olması durumunda kısmi denklik kararı verilir. Bu durumda sizden eksik olan dersleri tamamlamanız istenir.

Almanya diploma denklik ve Almanya mesleki denklik olarak iki tür denklikten bahsedebiliriz. Sahip olduğunuz meslek için üniversite mezunu olmanız gerekiyor ve diplomanızı başarılı bir şekilde almışsanız yapmanız gereken başvuruya Almanya Diploma Denklik denir. Eğer sahip olduğunuz meslek için üniversite mezunu olmanıza gerek yoksa ve yeterliliğinizi ispat eden bir sertifika veya belgeniz için yapmanız gereken başvuruya da Almanya Mesleki Denklik denir.

Almanya Denklik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Almanya’da çalışmak için sizden istenen şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmeden denklik başvurusu yapmak size hem vakit kaybettirecek hem de maddi olarak size ekstra yük oluşturacaktır. Bu sebeple Almanya denklik sorgulama yaparak denklik almanıza gerek olup olmadığını öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Almanya için gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı bu sayfamızdan öğrenebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’da düzenlenmemiş mesleklerden birini yapıyorsanız denklik alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Fakat denklik almanın avantajları ile alakalı yazımıza göz atabilirsiniz. Denklik almamış olsanız bile mezun olduğunuz okulun anabin sisteminde H+ ile gösteriliyor olması gerekmektedir. Anabin sistemine girerek Almanya denklik sorgulama yapabilirsiniz. Düzenlenmemiş mesleklerden birini yapıyorsanız ve Almanya’da çalışmak istiyorsanız sistemden almış olduğunuz onay ve gerekli dil sertifikası ile vize başvurusu yapabilirsiniz.

Düzenlenmiş meslek sahipleri denklik başvurusu yapmak zorundadırlar. Denklik alma zorunluluğu olan meslekler için de anabin üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Her meslek grubunda farklı prosedürü olan denklik işlemi yapmadan çalışma vizesine başvuramazsınız.

Denklik başvurusu için gideceğiniz eyaleti belirledikten sonra 0212 909 22 10 nolu telefondan bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Almanya uzmanı danışmanlarımız sizin adınıza denklik işlemlerini takip edeceklerdir. Almanya’da çalışmak ve Almanya ile ilgili her türlü sorularınız için sitemizi inceleyebilirsiniz. Denklik işlemleri, Oturum danışmanlığı, Almanca Dil okulu ve bütün vize işlemleriniz ile ilgili olarakta uzmanlarımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

İçindekiler

“Almanya Denklik” hakkında 4 yorum

 1. Merhaba ben Merve. Ben sağlık meslek yüksekokulu hemşirelik bölümünden 2016 da mezun oldum. Yaklaşık 4 sene farklı hastanelerde hemşire olarak çalıştım. Almancam yok fakat kursa gidiyorum. Almanyada hemşirelik yapmak isitiyorum. Almanya hemşire alımı yapıyor mu? Ne yapmalıyım. Lütfen bana yardımcı olun. Teşekkür ederim

  1. Almanya Göç Ajansı

   Merhaba Merve Hanım. Almanyada hemşirelik yapmak için önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Almanya hemşire ve sağlık çalışanları için oldukça avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Almanya göç yasası ile birlikte üniversite mezunu olmayanlarda dahil bütün sağlıkçılar için başvuru kolaylıkları sağlandı. Almanya hemşire ve sağlıkçı alımı konusunda oldukça istekli davranmaktadır. Özellikle bu pandemi döneminde sağlık sektöründe çalışan ihtiyacı normalin üzerinde artmış bulunmaktadır. Bu sebeple Almanya sağlıkçı alımı konusunda en hızlı davranan ülke konumundadır. Bu sebeple istihdam konusunda problem yaşamayacaksınız. İş bulma konusunda da bizden destek alabilirsiniz.
   Öncelikle mezun olduğunuz bölüm ile ilgili denklik başvurusu yapmanız gerekiyor. Diplomanız ve transkript ile birlikte Almanya Göç Ajansına başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yukarıda bulunan yazımızda da açıkladığımız gibi bu işlem yaklaşık 4-6 ay arası sürmektedir. Evraklarınızı öncelikle göndermemiz zamanı verimli kullanmak açısından önemlidir. Denklik için gerekli olan bu süre içerisinde size dil kursuna başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü Almanyada hemşirelik yapmak için en az B1 seviyesinde Almancanız olması gerekiyor. Almanca dil yeterliliği ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Denklik belgeniz gelme süresi içerisinde muhtemelen Almancanızı oldukça geliştirmiş olacaksınız. Denklik belgeniz geldikten sonra Almancanız B1 seviyesine gelmişse hemen iş arama vizesine başvuru yapabiliriz. Eğer bu süre içerisinde kabul aldığınız herhangi bir iş teklifi varsa direk çalışma vizesi alarak sizleri Almanya’ya gönderebiliriz. Eğer dil seviyeniz B1 e ulaşmadıysa bir taraftan kursa devam ederken diğer taraftan da online iş başvurularını yapabilirsiniz. B1 dil seviyesi ile gittikten sonra Almanya sağlık bakanlığı belirli bir süre sonra sizden B2 olmanızı bekleyecektir. Kalan eğitiminize Almanya’da devam edebilir veya sosyal hayat içerisinde dilinizi otomatik geliştirebilirsiniz. İsterseniz anlaşmalı olduğumuz Almanya Dil Okulları bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Almanya eğitim, vize işlemleri ve denklik işlemleri ile alakalı her türlü sorularınız için lütfen bizi arayın. Almanya Göç Ajansı uzmanlarımız sizin için en uygun olan senaryoyu belirleyerek sizin için en iyi olanı yapmaya gayret etmektedirler. Ayrıca iş bulma konularında da danışmanlık yapmaktayız. Her türlü sorunuz için 0212 909 22 10 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 2. Merhabalar,

  Şubat 2022 İnşaat Mühendisliği mezunuyum.
  Geçtiğimiz sene Almanya’da D tipi vizem mevcuttu.(staj için gitmiştim)

  Diplomamı aldım ancak denklik almadım(Anabin sisteminde okulum H+ olarak belirtilmiş). Şimdi tekrardan Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum ancak dil okulu mu yoksa iş arama vizesi olarak mı gitmeliyim karar veremiyorum, hangisi daha avantajlı olacaktır kestiremiyorum. İş arama vizesi için denklik işlemleri ve prosedürleri ile daha mı zor olur bu süreç?

  ‘Bundesagentur für Arbeit’ ile mailleştim yalnızca ve belirttikleri dökümanları(form, transkript, diploma ve CV)ilettim.

  Bu konuda bir öneriniz var mıdır?

  Teşekkürler,

 3. Merhaba. Ben Türkiye’de Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunuyum. 2 Aylık staj dışında tecrübem bulunmuyor. Mesleğimin Almanya’da karşılığını bulamadım, ulaştığım tek sonuç MTLA oldu ancak tam olarak uyuşmuyor gibi görünüyor. Acaba benim bu mesleğimi Almanya’da yapma şansım var mı ? Daha önce bu bölüm okumuş biriyle çalıştınız veya duydunuz mu ? Şimdiden çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir