İçeriğe geç

Almanya Schengen Vizesi

Almanya Schengen vizesi ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu izin belgesidir. Almanya’yı pek çok sebeple ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için, ziyaret amaçlarına göre vize türleri vardır. Özellikle Almanya Schengen vizesine başvuracak olan vatandaşların, bu süreci dikkatli yürütmesi ve daha da önemlisi istenen belgeleri eksiksiz olarak tamamlaması gerekir. Schengen vizesi evrakları Almanya gibi ülkelerde son derece önemlidir ve dikkatli bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu süreçte profesyonel destek almak istiyorsanız Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya Schengen vizesi, Schengen bölgesinde yer alan ülkelerin, kendi aralarında yaptıkları seyahatleri için geliştirdikleri bir vize türüdür. Schengen bölgesinde yer almayan ancak o bölgedeki herhangi bir ülkeyi ziyaret etmek isteyen başka ülke vatandaşları da bu vize türüne başvurmak zorundadır. Türk vatandaşları, Almanya’yı ziyaret etmek istediğinde ziyaret amacı her ne olursa olsun Schengen vizesine başvurmak durumundadır.

Schengen vizesinin en önemli avantajı, bu vizeye sahip olan Türk vatandaşları diğer Schengen bölgelerini de seyahat edebilmektedir. Tabi vize türünde ne kadar giriş çıkış olması durumu da son derece önemlidir.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır ?

Almanya Schengen vizesi nasıl alınır merak eden pek çok kişi vardır. Öncelikle kimlerin Almanya ziyareti için vize alması gerektiğinden bahsetmemiz gerekir. Yeşil, siyah ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, 90 güne kadar olan seyahatleri için vize alma zorunluluğu yoktur. Standart bordo pasaport sahiplerinin ise Almanya’yı ziyaret amacına uygun olarak vizeyi alması zorunludur. Vize almak istediklerinde, kendilerinden talep edilen belgeleri tamamlaması ve yetkili kurumlara bu belgeleri teslim etmeleri gerekir.

Almanya Schengen vizesi başvuru formu belgeler arasında en önemli olandır. Bu belgenin mutlaka Almanca olarak doldurulmuş olması gerekir. Almanca olarak doldurulan bu belge, diğer evraklarla birlikte Almanya Schengen vizesi için yetkili olan Almanya Büyükelçiliğine veya da konsolosluğa teslim edilir. Sonrasında sizlere başvurunuzun sonucuna göre bilgi verilecektir.

Almanya Ticari Vize

Almanya Schengen Vize Şartları

Almanya Schengen vizesi şartları yerine getirilmediği sürece, vatandaşların herhangi bir vize türünde olumlu yanıt alması imkansızdır. Kişiler öncelikle birden çok Schengen ülkesine seyahat etmeyi düşünüyorsa, Almanya ile birlikte diğer ülkelerde de konaklayacakları ve seyahatleri hakkında bilgileri ve planları sunmak zorundadır. Ayrıca sizlerden talep edilen tüm belge ve evrakları eksiksiz olarak sunmanız gerekir. Bu noktada sorun yaşamamanız veya belgeleri tamamlamakta zorluk çekmemeniz için uzmanlarımızdan danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Vize başvurusu için uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Ancak sizlerden talep edilen belgeleri bizzat konsolosluğa ve elçiliğe teslim etmeniz gerekir. Randevu konusunda da herhangi bir sorun yaşamamak adına en az 15 gün öncesinde başvuruda bulunmanız gerekir. Her ülke Schengen vize şartlarını aşağı yukarı aynı tutar. Ancak yine de dönemsel olarak ve bazı ülkelerin büyükelçiliğine ve konsolosluğuna göre vize şartları değişebilir.

Almanya Schengen Vize Türleri

Almanya vize türleri arasında pek çok önemli ve kişilerin seyahatleri için gerekli olan vizeler vardır. Vize türlerinin bilinmesi önemlidir çünkü ziyaret amacınıza uygun bir vizeye başvurmadığınızda, vize başvurunuz iptal edilebilir. Bu ülkeye yapacağınız ziyaretleriniz için başvuruda bulunabileceğiniz vize türleri şöyledir;

 • Almanya turist vizesi
 • Almanya aile ziyareti vizesi
 • Almanya transit vizesi
 • Almanya ticari vizesi
 • Almanya aile birleşimi vizesi
 • Almanya yatırımcı vizesi
 • Almanya çalışma vizesi
 • Almanya erasmus vizesi
 • Almanya şoför vizesi

Almanya Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya Schengen vizesi gerekli evraklar mutlaka eksiksiz olarak tamamlanmalı ve gerekli kurumlara başvurulmalıdır. Schengen vize evraklarında hem standart olarak tamamlanması gereken hem de başvurulan vize türüne göre ekstra olarak teslim edilmesi gereken evraklar vardır. Bunlar;

 • Hem Almanca hem de Türkçe olarak doldurulmuş vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Seyahatin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • 2 adet son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik resim
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başvuran kişinin mali durumunu gösteren belgeler. (Maaş bordrosu, tapu, ruhsat, aktif olarak kullanılan banka hesabının son 3 aylık dökümü)
 • 30.000 Euro teminata sahip, seyahat sağlık sigortası
 • Çalıştığınız kuruma ilişkin belgeler, işverenler için imza sirküleri, vergi levhası gibi belgeler
 • Seyahate ve seyahatinizde kalacağınız yerlere ilişkin belgeler
 • Seyahatinizin bitiminde Türkiye’ye döneceğinizi kanıtlayan belgeler

Farklı vize türlerine göre ayrıca ekstra olarak aşağıda yer alan belgeler talep edilir;

 • Erasmus programları için; öğrenci belgesi, diploma veya transkripti, anlaştığı okul veya eğitim programlarının belgesi, eğitim masraflarının karşılanacağına dair belgeler
 • Çalışma vizesi için; çalışılacak olan firmada hangi görevle çalışacaksa, bunu gösteren belge, Almanya’da oluşacak masraflar için teminat yazısı
 • Aile ziyaret vizesi için; Almanya’da ziyaret edilecek olan akraba, aile ve arkadaşlardan gelecek olan istek-davetiye mektubu
 • Aile birleşimi vizesi için; Nüfus Müdürlüğü tarafından verilen Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği
 • Yatırımcı vizesi için; Sertifika ve diploma gibi belgelerle birlikte güncel iş sözleşmeleri, özgeçmiş, kurulacak olan veya da kurulmuş olan işe ilişkin olarak talep edilen belgeler
 • Dil okulu vizesi için; kurs ücretinin ödendiğine dair dekontlar, kurs kabul belgeleri, Almanca kursu katılım belgeleri, mesleki gelişim için dil öğrenilmesi gerektiğine dair belirlenen yazı, motivasyon yazısı.
 • Kültürel ve sportif etkinlikler için; yapılan etkinlik ile ilgili bilgilerin yer aldığı ve katılıma dair tasdikleyen belgeler.
 • Şoför vizesi için; uluslararası sürücü belgesi, sürücü belgesi, C2 belgesi, ticaret ve sanayi odası sicil kaydı, nakliye şirketlerinden alınan teminat yazıları

Almanya vize için gerekli evraklar tamamlanırken mutlaka başvurulacak vize türüne göre uzmanlarımızdan gerekli evrak listesi istenmeli ve eksiksiz olarak bu belgelerin tamamlanması gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Başvurusu

Almanya vize başvurusu yapacak olan vatandaşların öncelikle hangi vize türünde başvuru yapacağını belirlemesi ve buna göre talep edilen belgeleri tamamlaması gerekir. Almanya vizesi için yetkili kurumlar, konsolosluk ve büyükelçiliktir. Ayrıca bu kurumlar tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri vardır. Bu kurumlar aracılığıyla da başvuru sürecinizi yönetebilirsiniz. Başvuru için öncelikle randevu oluşturulması gerekir. Randevu tarihinde de istenen belge ve evrakların teslim edilmesi gerekir. Sonrasında ise başvurunun onaylanması ile yetkili olan konsolosluklar ve büyükelçiliklerin başvuru sonucunun beklenmesi gerekecektir.

Başvuru sürecinde herhangi bir aksilik yaşanmaması ve başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması için belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Vize başvurusu Almanya gibi ülkelere yapıldığında sürecin çok daha zorlu ve aynı zamanda da dikkat gerektirdiğini ifade etmemiz gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Ne Zaman Açılacak?

Almanya Schengen vizesi ne zaman açılacak konusu özellikle pandemi dönemi ile birlikte askıya alınan vize başvuru sürecinden sonra merak konusudur. Birçok ülke bilindiği üzere seyahat kısıtlamaları getirmiş ve vize başvurularını kabul etmemeye başlamıştır. Ancak hayatın bir nebze normale dönmesi ve seyahat kısıtlamalarının kalkması ile birlikte vize başvuruları tekrar açılmıştır. Yani istediğiniz tarihte randevu alabilir ve vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya Schengen vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı da yine önemlidir. Çünkü vizenin kaç günde çıkabileceğine göre kişilerin seyahatinden ne kadar önce başvuruda bulunması gerektiği hesaplanır. Standart vize başvuruları 8-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bazı dönemsel aksaklıklara ve olumsuz durumlara göre bu süre 1 aya kadar da çıkabilir. Dil okulu vizesi gibi türlerde ise 8 haftaya kadar vize başvurusunun sonuçlanması beklenebilir. Vize başvurusunda bulunurken tüm bu detayları göz önünde bulundurmalı ve ona göre başvuruda bulunmalısınız.

Almanya Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Almanya Schengen vizesi başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş kurumlar ve vize başvuru merkezleri vardır. Ancak sizlere vizeyi verecek olan kurumlar bunlar değildir. Vize başvurusunu değerlendirecek ve olumlu sonuçlandırabilecek kurum, konsolosluk ve büyükelçiliktir. Ülkemizde bulunan Almanya konsolosluğuna veya büyükelçiliğine başvurmanız ve buralardan vizenizi almanız gerekir.

Almanya Schengen vizesi randevu alma işlemleri için de aynı şekilde bu kurumlar tercih edilir. Kurumlardan alınan randevu sonrasında, istenilen belgeler kuruma teslim edilir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, bu resmî kurumlar vize başvurunuzu olumlu veya da olumsuz sonuçlandıracaktır. Belgeleriniz ne kadar kurallara uygun şekilde olursa, başvurunuzun olumsuz sonuçlanma riski o kadar düşük olacaktır.

Almanya Schengen Vizesi Ücreti

Almanya Schengen vizesine başvurmak istediğinizde, aynı zamanda başvuru sürecinde ücrette ödemeniz gerekir. Vize ücretleri, ülkelere ve başvurulan vize türlerine göre değişir. Aynı zamanda Almanya vizesi söz konusu olduğunda da başvurulan vize türüne göre fiyat belirlenecektir. Uzun süreli vize türlerinde özellikle fiyat biraz daha yüksek olabilmektedir. Almanya Schengen vizesi ücreti hakkında daha fazla bilgi almak ve net sonuçlara ulaşabilmek için uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Uzmanlarımızdan güncel vize ücretlerine erişebilir ve en net bilgiyi alabilirsiniz.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Sık Sorulan Sorular

Schengen vizesi adını sıklıkla duyduğumuz ancak tam olarak hangi bölgeleri kapsadığını bilmediğimiz bir kavramdır. Schengen bölgesi olarak ifade edilen şey, 26 Avrupa ülkesinin bir araya gelerek çok uluslu bir antlaşma ile birbirlerine tanıdıkları ziyaret hakkıdır. Anlaşmayı imzalayan 26 ülke arasında serbest dolaşım hakkı vardır. Schengen bölgesi tamamen Avrupa kıtasında yer alır.

Standart Schengen vizelerinin geçerlilik süresi 180 günlük dönemde 90 gündür. Kısacası bir Schengen vizesi ile toplam 90 gün kalabilirsiniz. Tabi başvurduğunuz vize türüne göre bu süre değişebilir. Bu yüzden vize alma amacınıza göre ayrıca bakmanız da fayda vardır.

Schengen vizesi için istenen belgeleri, hangi ülke için başvuracaksanız o ülkenin büyükelçiliğine veya konsolosluğuna teslim etmeniz gerekir. Almanya ziyaretleriniz için de Almanya konsolosluğuna ve elçiliğine belgelerinizi teslim etmeniz gerekir.

Almanya Schengen vizesine seyahat tarihinizden en az 15 gün önce başvurmanız gerekir. En erken olarak da 6 ay önce başvurabilirsiniz. Randevu durumu ve sonuçlanma süresi düşünüldüğünde en ideal işlem süresi 30-40 gündür. 

Almanya Schengen vizesi ile hem Almanya’ya hem de Almanya’dan diğer Schengen bölgelerine geçebilirsiniz. Kaç kez Schengen bölgelerine gidebileceğiniz ise vizenize göre değişir. Tek girişli bir vize ise Schengen bölgesine yalnızca bir kez girebilirsiniz. Çift girişli vize türünde ise iki kere ziyaret edebilirsiniz. Çoklu giriş sağlayan vize türlerinde ise istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz.

Almanya vize başvurularınızda sizlerden bazı bilgiler istenebilir. Randevu sırasında özellikle anne ve babanızın mesleği, ailenizle yaşayıp yaşamadığınız ve ikametgâh adresinizle ilgili sorular sorulur. Bu noktada sizlere yöneltilen soruları tereddüt etmeden cevaplamanız çok önemlidir.

Almanya schengen vizesinde belgelerin yanlış, eksik, hatalı ve eski olması, vizenin kabul edilmemesine neden olabilir. 

İçindekiler

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir