İçeriğe geç

Almanya Mesleki Denklik

Almanya’da çalışmak, meslek eğitimi almak veya eğitim görmek isteyenler öncelikle, Almanya dışında aldıkları eğitimi ispatlayan diploma veya mesleki sertifikalarının Almanya mesleki denklik işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Almanya denklik ile ilgili ayrıntılı bilgi için burada bulunan yazımızı okuyabilirsiniz. Almanya dışından alınan meslek diplomalarının denklik işlemlerini düzenlemek ve Almanya’da çalışmak isteyen nitelikli iş gücünü ülkeye çekebilmek amacıyla çıkarılan Almanya Göç Yasası, mesleklerini bu ülkede yapmak isteyenlerin işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu yasadan Almanya’da çalışmak isteyen herkes yararlanabilmektedir. Sadece Almanya’ya gelmeden önce denklik işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

almanya-mesleki-denklik

Diplomanıza veya mesleki sertifikanıza denklik verilmesi, Almanya’da iş bulma garantisi vermemektedir. Sadece iş bulma konusunda size avantaj sağlamakla birlikte bazı meslek gruplarında da zorunlu olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca belge denkliğinin alınması oturma izni almanızı sağlamamaktadır. Çalışma ve oturum izi için yine yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Denklik, çalışma vizesi veya oturum için bir ön şarttır.

Yasa ile Gelen Yenilikler Nelerdir?

2020 yılında yürürlüğe giren yasa ile Almanya’ya kabul edilecek meslek sayısı 400 civarına ulaşmıştır. Almanya yasadan önce sadece üniversite mezunları için kolaylıklar sunuyordu. Fakat yasa ile birlikte, üniversite mezunu olmayan fakat meslek eğitimi gerektiren elektrikçilik, tamircilik veya berberlik gibi meslekleri de kabul etmeye başladı. Ayrıca; düzenlenmiş meslekler kapsamına giren doktorluk veya hemşirelik gibi meslekilerin denklik işlemleri tekrar düzenlendi.

Ayrıca  “Düzenlemeye tabi olmayan” meslekler için de denklik alma şartı da bulunmuyor. Fakat daha önce denklik almanın avantajları hakkında bilgilendirme yapmıştık. İlgili yazımızda ayrıntılı olarak ifade ettiğimiz gibi denklik almak size avantaj sağlar. Konu ile ilgili ayrıntılar için yazımızı inceleyiniz.

Almanya Mesleki Denklik için hangi şartlar aranıyor?

Yasadan, Almanya’ya uzun zaman önce gelmiş olan veya yeni gelmiş göçmenler ile yurt dışında yaşayan ve Almanya’da çalışmak isteyen herkes faydalanabilir. Evraklarını bulunduğu ülkeden göndererek denklik işlemlerine başlayabilmektedir.

Almanya Mesleki Denklik için öncelikle Almanya dışından geliyorsanız, Almanya’da yaşamak istediğinizi belgelemeniz gerekmektedir. Yapmak istediğiniz meslek ile ilgili nitelikli eleman olduğunuzu gösteren mesleki sertifika sahibi olmanız gerekiyor. Sertifika sahibi olmak, Almanya’da alınan eğitim ile karşılaştırılma yapılabilmesi için olamazsa olmaz bir şarttır. Ayrıca sertifika ile belgeleyebileceği meslek içi eğitim ve gösterebileceği iş deneyimi de göz önünde bulundurulmaktadır.

Bilinenin aksine Almanca bilmek Mesleki denklik için ön koşul değildir. Fakat Almanya’da çalışmaya gideceğiniz zaman mesleğinize göre değişiklik gösteren seviyede dil bilmeniz gerekecektir.

almanya-diploma-denklik

Almanya Mesleki Denklik Hangi Kurumlarca Yapılıyor?

Öncelikle denklik işlemlerine başlamadan önce hangi eyalette çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Yapılacak denklik başvurusu çalışmaya karar verdiğiniz eyalette yapılması gerekmektedir. Alınacak denklik belgesi sadece denkliğin alındığı eyalet için geçerli olacaktır. Farklı bir eyalette çalışmaya karar verirseniz orada tekrar mesleki denklik başvurusu yapmanız gerekebilir.

Mesleki sertifikaların denkliğini ilgili meslek odaları veya denklik ile ilgili görevlendirilmiş denklik merkezleri yapmaktadır. Her eyaletin farklı bir uygulaması vardır. Denklik başvuruları her eyalette farklı olduğu gibi her meslek içinde farklı prosedür ve işlem gerektirmektedir. Bu sebeple yapılacak olan başvurularda bir uzman eşliğinde yapmanız sizin için avantajlı olacak ve olası zaman kayıplarının önüne geçecektir.

Almanya denklik, vize işlemleri, dil okulları ve diğer merak ettiğiniz her şey için 0212 909 22 10 numaralı telefondan bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Denklik işlemi ne kadar sürüyor?

Mesleki denklik işleminin her eyalet ve meslek grubuna göre farklı prosedürlere sahip olduğundan bahsetmiştik. Fakat yasa ile birlikte ortalama bir süre belirlenmiştir. Yaklaşık 3 ila 6 ay arasında denklik işleminiz tamamlanmış olacaktır. Tabi bu süre evrakların tam veya eksik olmasına göre değişebilmektedir.

Denklik ücreti ne kadardır?

Mesleki denklik ücreti meslek grubuna ve başvuru yapılan eyalete göre değişiklik göstermektedir. Mesleki sertifika ve diğer istenen evraklar tam olarak gönderildikten sonra başvurunuz incelemeye alınır ve inceleme sonunda sizden istenen ücret belirlenir. Tabi birde başvuru hazırlık aşamasında, evrakların hazırlanması esnasında noter ve tercüme işlemleri gibi ekstra masraflarınızın da olacağını unutmamamınız gerekmektedir.

Almanya Diploma Denklik işlemleri, iş bulma danışmanlığı, vize işlemleri ve diğer merak ettiğiniz bütün sorularınız için www.almanyagocajansi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.  Bununla beraber info@almanyagocajansi.com e-mail atabilir veya 0212 909 22 10 numaralı telefon ile bizlere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir