İçeriğe geç

Almanya Vizesi

Almanya vizesi Almanya’yı tatil, eğitim, çalışma ve benzeri sebeplerle ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken izindir. Almanya gibi ülkelere hangi sebeple gidilmek istenirse istensin, vize alınması zorunludur. Türk vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmesi için, istenen şartları yerine getirmesi ve zorunlu belgeleri tamamlaması gerekir. Bunlar yapıldığında ve süreç başarılı bir şekilde tamamlandığında ülkeye giriş için gerekli izin verilir.

Almanya Vizesi

Almanya’ya Gitmek İçin Gerekenler

Almanya’ya gitmek için gerekenler neler konusu, kişilerin gidiş amaçlarına göre değişir. Birçok Türk vatandaşı, her yıl pek çok sebep için Almanya gibi ülkelere gitmeye hazırlanır. Bu süreçte Almanya’da uzun süreli veya da kısa süreli kalmak, nasıl gidilebileceğini belirler. Uzun süreli kalmak isteyen, hatta vatandaşlık almak isteyen kişiler için prosedürler çok farklıdır. Tamamen turistik ve eğitim amaçlı olarak gitmek isteyen kişiler için ise süreç çok daha hızlı ve kolay ilerler.

Almanya Ticari Vize

Almanya Schengen Vizesi

Almanya Schengen vizesi Almanya’ya herhangi bir sebeple gitmek isteyen Türk vatandaşlarının başvurmak zorunda olduğu vize türüdür. Almanya bilindiği üzere Schengen bölgesinde yer alan ülkelerden biridir. Schengen bölgesinde yer alan 28 ülke, kendi aralarında imzaladıkları anlaşma ile birlikte, bu ülke vatandaşlarına sınır serbestliği sağlamaktadır. Bu ülkelerin dışında ziyaret etmek isteyen dünya vatandaşlarının da Schengen vizesi alması zorunludur.

Almanya Schengen vizesine sahip olan Türk vatandaşları aynı zamanda vizesi kapsamında diğer Schengen ülkelerine de geçiş yapabilme serbestliğine sahiptir. Schengen vizesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, “Almanya Schengen Vizesi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Almanya Vize Türleri

Almanya vize türleri kişilerin ülkeye gidiş amacına ve ülkede kalış süresine göre değişir. Ülkeye yapacağınız ziyaretlerde amacınız ve kalış süreniz ne ise buna göre vize türlerine başvuru yapmanız gerekir. Birçok kişi farkında olmasa bile vize türleri çok önemlidir. Özellikle vize başvurusu sürecinde eğer doğru vize türüne başvuruda bulunulmazsa, vize reddi yaşanır. Buna göre bilinen en önemli ve popüler Almanya vize türleri şöyledir:

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya çalışma vizesi Almanya’ya 90 günden daha uzun süre için gitmek ve oradan çalışmak isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Kişilerin burada sahip oldukları mesleklere ve aldıkları eğitimlere göre başvurabileceği bir vizedir. Çalışma vizesine başvurulabilmesi için ya ülkeden denklik alınması ya da ülkede faaliyet gösteren şirketlerden davet mektubu alınması gerekir. Aksi durumda bu vize türüne başvurulması mümkün değildir.

Almanya Turist Vizesi

Almanya turist vizesi en sık başvurulan vize türlerinden biridir. Almanya’da tamamen turizm amacıyla giden ve 90 günden daha kısa süre kalabilecek kişilere verilen bir vizedir. Diğer vize türlerine göre nispeten hem sürecin hem de başvurunun onaylanmasının daha kolay olduğu bir vizedir. Tabi yine de kendi içinde bazı koşulları ve şartları olduğunun bilinmesi gerekir.

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya öğrenci vizesi eğitim amacıyla ülkeye gitmek isteyen öğrencilerin başvurduğu vizedir. Ülkede yer alan eğitim kurumlarında eğitim görmek isteyen öğrencilerin, gerekli koşulları yerine getirmesi sonucunda alabileceği bir vizedir. Alınacak olan eğitimin kapsamına göre uzun veya kısa süreli olabilir. Daha fazla bilgi almak için, “Almanya Öğrenci Vizesi” adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Almanya Dil Okulu Vizesi

Almanya dil okulu vizesi eğitim kapsamında sunulan ve yine popüler olan bir vize türüdür. Almanca dil eğitimi almak isteyen ve bunun için ülkede yer alan dil okullarına başvurmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir. Vize başvuru sürecinde açıkça hangi eğitim kurumunda, nasıl bir dil eğitimi alınacağı belirtilmeli ve belgelenmelidir.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi

Almanya aile ziyareti vizesi ülkede yaşayan yakınlarının yanına ziyaret amacıyla gitmek isteyen kişilerin başvurduğu bir vize türüdür. Bu vize sayesinde kişiler 90 güne kadar olan ziyaretleri için Almanya’ya gitmeye hak kazanır. Almanya aile ziyareti vizesi başvurusunda da kişilerin Almanya’dan davet mektubu alması ve orada ikamet edeceği adresle ilgili gerekli belgeleri teslim etmesi gerekir.

Almanya Ulusal Vizesi

Almanya ulusal vizesi Almanya’ya yapılacak olan seyahatlerde 90 günden fazla kalınması durumunda başvurulan bir vize türüdür. Bu vizeyi almak isteyen kişilerin, Almanya’ya girişlerinin ardından mutlaka oturum iznine başvurması gerekir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vizesi nasıl alınır konusuna gelecek olursak. Öncelikle Almanya Schengen vizesi almak için, başvuruda bulunmanız gerekir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları, 180 gün içinde yapacakları 90 güne kadar olan Almanya ziyaretleri için vize almak zorunda değildir. Standart bordo pasaport sahibi vatandaşların ise gidiş amacı her ne olursa olsun vize başvurusunda bulunması ve vize alması gerekir. Almanya vize şartları yerine getiriliyorsa, yetkili mercilere gerekli evraklar tamamlanır ve sonrasında vize başvurusunun sonucu beklenir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi için gerekli evraklar nelerdir konusu, vize başvuru sürecinde en önemli konulardan biridir. Çünkü vize başvurunuzun onaylanması tamamen bu evrakları eksiksiz olarak tamamlamanıza bağlıdır. Bu süreçte sizlerden talep edilen evraklar şöyledir;

 • Vize için talep dilekçesi
 • 2 adet biometrik resim (son 3 ayda çekilmiş)
 • Seyahatinizin bitişinden itibaren 3 ay daha geçerliliği olan ve 2 adet boş sayfası bulunan pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Mali durumun kanıtlanması için gerekli belgeler (maaş bordrosu, aktif banka hesabının son 3 ayına ait hesap dökümü, ruhsat, tabu vb.)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Çalıştığınız kurumdan alacağınız belgeler
 • 30.000 Euro teminata sahip, seyahat sağlık sigortası
 • İşveren başvurularında; vergi levhası, imza sirküleri vb. belgeler
 • Seyahatiniz sırasında kalacağınız otel, ev ve benzeri konaklama seçeneklerine dair belgeler
 • Seyahatinizde kullanacağınız ulaşım seçeneklerine dair belgeler (uçak bileti vs.)
 • Vizenizin bitiminden itibaren Türkiye’ye geri döneceğinizi kanıtlayan belgeler

Vize başvurularında istenen belgeler, ayrıca talep edilen vize türüne göre değişir. Yukarıda belirttiğimiz belgelere ek olarak sizlerden başvuracağınız vize türüne göre belgeler talep edilebilir.

Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu yapacak olan kişilerin Almanya konsolosluğuna veya da büyükelçiliğine bunu yapması gerekir. Sizlerden talep edilen belgeleri bu kurumlara şahsen teslim etmeniz ve süreci takip etmeniz önemlidir. Belgeleri kuruma teslim etmeden önce, bu kurumlardan randevu almanız gerekir. Almanya vize randevu işlemlerini, konsolosluğun ve büyükelçiliğin resmî web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Sizlere en yakın süre için randevu verilecektir.

Vize randevusu almadan önce süreç hakkında daha fazla bilgi almak ve süreci nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için vize başvuru merkezleri, seyahat acenteleri ve danışmanlık şirketleri ile çalışabilirsiniz. Alacağınız danışmanlık hizmetleri ile teslim etmeniz gereken evrakları, bu evrakların nasıl kriterlere sahip olması gerektiğini ve nasıl daha kolay vize başvurusu yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Vize başvuru ve bu vize başvurusunun olumlu sonuçlanması noktasında sizlere büyük fayda sağlayacak, önemli bir hizmettir.

Almanya Vizesi Nereden Alınır?

Almanya konsolosluğu vize başvurularının yapıldığı ve nihai kararın verildiği yetkili mercilerden biridir. Konsolosluğun yanı sıra Almanya Büyükelçiliği de Almanya vize başvurularını alır ve değerlendirir. Yani kısacası sizlere Almanya vizesini verecek olan Almanya konsolosluğu ve büyükelçiliktir. Başvuru sürecinde destek alabileceğiniz vize başvuru merkezleri, seyahat acenteleri ve vize danışmanlık firmaları yalnızca aracıdır. Bu durumlar sizlere vize başvuru sürecinde gerekli desteği verecek ve sizleri bilgilendirecektir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen vizesi Almanya gibi ülkeleri ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür ve vizenin kaç günde çıkacağı, vize türüne göre değişir. Seyahat planlaması yapan vatandaşlar için tabi bir vizeni kaç günde sonuçlanacağı çok önemlidir. Kişilerin bu süreye göre başvuru yapması veya da seyahat planını buna göre yapması gerekir. Genel olarak bakıldığında Almanya vizelerinin olumlu ve olumsuz sonuçlanması ortalama 8 ila 15 gün arasında sürmektedir. Yalnız dönemsel olarak yaşanacak olan aksaklıklar ve yetkili mercilerdeki yoğunluklar bazen başvurunun 1 ay gibi bir sürede sonuçlanmasına da neden olabilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, vatandaşların en az 1 ay öncesinde başvurması çok daha iyi olacaktır.

Almanya Vize Danışmanlık

Almanya vize danışmanlık hizmetleri, herhangi bir ülkenin vizesine başvurmak isteyen kişilerin almış olduğu bir hizmettir. Vize başvuru süreçleri zorlu ve detaylı pek çok işlem barındırır. Bu süreçte yapılacak en basit hata sizlere büyük zaman kaybı yaşatır. Alacağınız danışmanlık hizmetleri ile birlikte, süreci kendi adınıza hem hızlandırabilir hem de sürecin çok daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Danışmanlık firmaları ile çalışmak zorunlu değildir ancak bu desteği aldığınızda işinizin büyük oranda kolaylaşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Almanya Vize Danışmanlık Hizmetleri

Almanya Schengen vizesi için danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız, Almanya Goc Ajans uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. Sizlere süreç hakkında detaylı bilgi verecek ve sürecin daha hızlı ilerlemesi için gerekli işlemlerde destek verilecektir. İsterseniz merkezimizi ziyaret edebilir isterseniz de bizlere (0212) 909 22 10 numaralı iletişim adreslerimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Almanya Vize Ücreti

Almanya vize ücreti pek çok unsura göre değişiklik gösterir. Her şeyden önce hangi vize türüne başvuracağınız önemli bir detaydır. Uzun süreli vizelerde vize süreci de ücretlerde daha sıkıntılı olabilir. Sonuç olarak her ülke, turist olarak gelecek veya da daha uzun süreli kalacak kişiler arasında bu tip ayrımlar yapmaktadır. Vize ücretleri ayrıca başvurduğunuz yıllara göre de değişir. Her yıl bu ücretlerin güncellendiğini ifade etmemiz gerekir.

Almanya vize ücreti 2021 yılında ne kadardı ve güncel olarak bu yıl ne kadar merak ediyorsanız, bizlere (0212) 909 22 10 numaralı iletişim adresimizden ulaşabilir veya da ajansımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya vizemi aldığımda soyadım şimdikinden farklıydı. Bu vizem geçerli olur mu?

Soyadınızın değişmesi durumunda daha önce almış olduğunuz vize geçersiz olacaktır. Bu durumda güncel pasaportunuzla birlikte tekrar vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Almanya vizesi için gerekli evrakların geçerlilik süreleri nedir?

Almanya vizesi almak istediğinizde sizlerden talep edilen evrakların belirli bir geçerlilik süresi vardır. Bu geçerlilik süresi, her evraka göre değişkenlik gösterir.

Almanya vize başvuru süreci nasıl daha kolay hale getirilebilir?

Almanya başta olmak üzere tüm Schengen vizesi türlerinde süreci hızlandırmak için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Vize danışmanlık hizmetleri ile birlikte süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve süreci çok daha yürütebilirsiniz.

Almanya vizesi için parmak izi vermek zorundayım?

25 Eylül 2014 tarihi itibari ile alınan kararlar doğrultusunda Türkiye’den yapılacak olan vize başvurularında parmak izi alınması zorunludur. Vize başvurunuzda vereceğiniz parmak izlerinin geçerlilik süresi ise 5 yıl olmaktadır.

Almanya vizesi vekaletname ile başvuru yapabilir mi?

Daha önce parmak izi verilerek alınan bir schengen vizesi varsa, ikinci bir kişi vekaletname ile sizin adınıza vize başvurusunda bulunabilir. Ancak bazı durumlarda kişilerden tekrar parmak izi talep edilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir