İçeriğe geç

Almanya Turistik Vize

Almanya’ya turist olarak gitmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almanya Turistik Vize sahibi olmaları gerekir. Turist vizesi, Almanya’ya turistik amaçla gidecek kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Seyahat etmeyi planlayan kişiler, daha önce alınmış ve geçerli bir Schengen vizesine sahip olmaları durumunda, Almanya’ya girişlerinde zorunlu olan turistik vize için başvuru yapmalarına gerek yoktur. Ayrıca  Hususi, Hizmet veya Diplomatik Pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 günlük periyotlarda 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya turist vizesi başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Bütün istisnai durumlar ve hangi vize türü için başvuru yapacağınızı öğrenmek için bizi arayın. Almanya Göç Ajansı olarak size en uygun başvuruyu yapıyoruz.

Almanya Turistik Vize

Vize başvurusu yaparken seyahat amacınıza uygun olarak başvuru yapmanız gerekiyor aksi takdirde vize talebiniz reddedilir. Mesela Almanya’da yaşayan akrabanızı ziyaret edecekseniz bu turistik amaçlı seyahat olarak kabul edilmez. Almanya ziyaret vizesi ve Almanya turistik vize en çok karıştırılan vize türleridir. Siz, Almanya’da yaşayan akrabanızdan veya arkadaşınızdan davetiye alarak gidecekseniz, yapılacak başvuru turistik değildir. İncelemekte olduğunuz sayfada Almanya turist vizesi ile alakalı bütün bilgileri bulabilirsiniz. Diğer vizeler ve Almanya ziyaretçi vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi burada bulunan sayfamızdan bulabilirsiniz.

Almanya Turistik Vize işlemleri yaklaşık on gün gibi bir süre alır. Bu sebeple vize işlemlerini bu süreyi dikkate alarak yapmanızı tavsiye ederiz. Vize başvuruları randevu alınarak yapılır. Bu sebeple özellikle yılbaşı ve tatil gibi zamanlarda yoğunluk olmaktadır. Bu döndemde gerçekleştireceğiniz seyahatler için 1 ay öncesinden başvuru yapmanız, vizenizin yetişmesi için  önemlidir.

Almanya’ya turist olarak seyahat etmeyi düşünenler, otel ve uçak bileti rezervasyonunuzu yapmadan önce +90 (212) 909 22 10 numaralı telefonumuzu arayarak Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızdan ücretsiz olarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Almanya Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Vize başvuru süreci; hazırlanacak evrakların seyahat amacına uygun olarak belirlenmesi ve istenen evraklar ile başvuru dosyasının hazırlanması, vize başvurusu için randevunun alınması ve vize başvurusunun yapılması gibi aşamalardan oluşmaktadır. Yapacağınız başvuru için sunulan dosyada belirtilen evraklar, sizin mesleğinize ve ekonomik durumunuza göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla belirtilen evrak listesinden, size uygun olanı seçerek vize başvurusu yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca vize başvurularında bir uzmandan yardım almanız zamanında ve doğru başvuru için önemlidir. Sunulan evraklar, Ana belgeler, mesleki belgeler ve finansal belgeler olarak 3 gruba ayrılır.

Ana Belgeler: Sadece Almanya için değil, başvuru yaptığınız her ülkenin talep ettiği olmazsa olmaz belgelerdir. Aşağıda ayrıntılı listesini bulacağınız ana belgeler içerisinde pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgah gibi evraklar bulunur.

Mesleki belgeler: Bu belgeler, hemen hemen her vize türünde talep edilen ve mesleğinizi gösteren evraklardır. Mesleki evrakların talep edilmesi; iyi bir işi olan kişi ülkesine tekrar geri dönecektir anlayışıdır. Bu sebeple sizin turistik amaçla gelip kalmanızı istemeyen ülkeler için mesleki belgeler oldukça önemlidir. Çalıştığınız veya sahip olduğunuz şirketten alınmış faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, vergi levhası gibi belgeler vize için gerekli olacaktır. Mesela emekli iseniz emekli kartınız vs gibi belgeler istenmektedir. Ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulunan evrak listesinden takip edebilirsiniz.

Finansal Belgeler: Almanya seyahatinizin masraflarını karşılayabilecek yeterlilikte kaynaklara sahip olduğunuzu gösteren belgelerdir. Ayrıca vize bitiminde ülkenize döneceğiniz kanaatini oluşturmak için önemli bir yere sahip olan belgelerdir. Örneğin; Türkiye’de sahip olduğunuz tapular ve ruhsatlar da bu kanaat için önemlidir. Bunlarla birlikte maaş bordları, kişisel banka hesapları veya şirketinizin banka hesapları da sunmanız gerekecektir.

Almanya Göç Ajansı uzmanlarından durumunuza en uygun evrak listesini ve yapmanız gerekenleri ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Uzmanlarımızdan Almanya vizesi için gerekli evrakları ve Almanya turistik vize ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Almanya Turistik Vize Randevusu

Sizin seyahat amacınıza en uygun vize türü için Almanya Göç Ajansı uzmanları randevu başvurusu yapacaktır. Almanya turistik vize randevusu için seyahat tarihinizden en az 15 gün önce vize başvurusu yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Yaz tatilleri, yılbaşı gibi seyahatlerin fazla olduğu dönemlerde bu süreyi en az 1 aya çıkarmak seyahatinizin güvenliği için önemlidir.

Almanya Turistik Vize Ücreti

Schengen vize ücretleri Avrupa Birliği ülkelerinin ortak kararı ile belirlenmektedir. 2021 yılı itibariyle Schengen ülkeleri vize harçları 80 Euro olarak güncellenmiştir. Vize ücreti belirli zaman aralıkları ile güncellenmektedir. Artış karar yetkisi devletlere ait olduğundan dolayı belli bir standart yoktur. Schengen vize ücreti haricinde başvuru merkezi ücreti bulunmaktadır. Başvuru ücreti de yaklaşık 30 Euro karşılığı gelen TL tutarıdır.

Yukarıda sayılan ücretler başvuru esnasında konsolosluk veya başvuru merkezinde nakit olarak ödenir. Kredi kartının kabul edilmediğini lütfen unutmayın.

Almanya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Almanya turist vizesi başvuru tarihinden sonra 7 ila 15 gün arasında sonuçlanır. Tabi bu süre evrakların tam ve eksiksiz olarak teslim edildiği varsayımı ile belirtilmiştir. Eksik evrak olması durumunda başvuru sonuçlanma süresi artacaktır. Türkiye’de oturum izini olan yabancılar için, vize başvurusunun sonuçlanması daha uzun süre alır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz resmi tatil günlerinde Almanya Konsolosluğu vize işlemleri ile ilgili hizmet vermemektedir. Resmi tatil günlerinden önce yapılacak vize başvuruları için işlem süresinin daha uzun olacağını unutmayın.

Almanya turistik vize ücreti, vize reddi olması durumunda da kesinlikle geri ödenmemektedir. Konsolosluktan ayrıca ödemiş olduğunuz parayı talep etmeniz de mümkün değildir. Fakat bunun yanında ret alan vize başvuru sonucuna itiraz etme hakkı herkese tanınmıştır. Turistik vize itiraz süreci 1-3 ay gibi uzun bir sürede sonuçlanmaktadır. Vize itiraz dilekçesinde vize reddine yol açmış durumların ortadan kaldırıldığı net bir şekilde ifade edilmelidir. Vize reddi itiraz dilekçesinde bulunan iddiaları desteklemek için dilekçeye ek belgeler de ilave ediniz. İtiraz, kararın bildirildiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılmalı ve dilekçe Konsolosluğa ulaşmış olması gerekir. Vize itiraz dilekçesi vermek herhangi bir ücrete tabi değildir.

Almanya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar

Sizin yapacağınız seyahatin amacına göre Almanya turist vizesi için gerekli belgeler değişiklik gösterir. Almanya Turistik Vize için gerekli olan evrak listesi aşağıdadır. Size uygun olan meslek ve seyahat amacına göre evrakları hazırlayınız. Aklınıza takılan her türlü soru için bizimle iletişime geçiniz. Almanya Göç Ajansı uzmanları size en uygun olan vize başvurusu yapacaktır.

Ana Belgeler:

 • Almanya Vizesi Başvuru formu: Eksiksiz ve El yazısı ile doldurulmuş, tarih ve imzaları atılmış olmalı (Almanya Göç Ajansı Uzmanları dolduracaktır.)
 • Pasaportun Aslı: En fazla 10 yıllık ve içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Ayrıca geçerlilik süresi dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay fazla olmalıdır.
 • Eğer pasaportun yeni ise; Geçmiş ve günümüzde alınmış pasaportların işlenmiş sayfalarının tamamının ve önemli sayfalarının fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf. (35×50 mm)
 • Bütün seyahat süresini kapsayacak 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası (Poliçe üzerinde “Schengen ülkelerinde geçerlidir” ibaresi olmalı ve Sigortanın geçerlilik tarihi, seyahatin bir gün öncesi ve sonrasını kapsamalıdır.) (Almanya Göç Ajansı Uzmanları dolduracaktır.)
 • Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon veya bilet (Uçak, tren veya gemi rezervasyonu gibi) Seyahatinizi özel araçla yapacaksanız; ehliyet, ruhsat ve yeşil sigorta poliçesi (Almanya Göç Ajansı Uzmanları tarafından sağlanır.)
 • Başvuru yapanın Almanya seyahati boyunca konaklayacağı yerin açık adresi ve iletişim bilgileri. (Otel rezervasyonu ise adres bölümüne buranın adresi girilir.) (Almanya Göç Ajansı Uzmanları dolduracaktır.)

 

Çalışanlar İçin:

 • İşverenden alınacak yazı: Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve seyahat dönüşü görevine devam edeceğine dair işveren taahhüdünü içeren -antetli kağıtta- imzalı ve kaşeli yazı ve son 3 ayın maaş bordrosu
 • Son 3 aya ait banka hesap cüzdanlarının orijinali veya bankadan alınan kaşe ve imzalı hesap dökümü
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi
 • Firmanın güncel vergi levhası fotokopisi
 • Son 3 aya ait Ticaret odasından alınmış ıslak imzalı ve kaşeli Faaliyet belgesi veya İTO’ nın web sitesinden alınabilen e-imzalı çıktısı

 

Emekliler İçin:

 • Emekli maaşını gösteren belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
 • SGK veya e-devlet üzerinden alınan emeklilik durumunu gösteren belge

 

Şirket Sahipleri İçin:

 • Ticaret ve Sanayi Odası Sicil kaydı fotokopisi
 • Son 3 aya ait Ticaret odasından alınmış ıslak imzalı ve kaşeli Faaliyet belgesi veya İTO’ nın web sitesinden alınabilen e-imzalı çıktısı
 • Şirketinizin antetli kağıdına, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihini ile ziyaret amacını anlatan kaşe ve imzalı mektup
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Resmi Gazete fotokopisi
 • İmza Sirküleri fotokopisi

 

Öğrenciler İçin:

 • Öğrenci belgesi
 • Seyahat masraflarını karşılayacak finansal ve mesleki belgeler

 

Reşit Olmayanlar İçin:

 • Vasisinin nüfus cüzdanı fotokopisi veya vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi
 • Anne ve babasının noter tasdikli muvaffakatnamesi
 • Seyahat masraflarını karşılayacak finansal ve mesleki belgeler
 • Reşit olmayan çocuğun geçimini sağlayan veliye ait evraklar ( Veli, mesleğine uygun evrakları hazırlamalıdır.)
 • Başvuru yapanı destekleyecek olan birinci dereceden yakını tarafından yazılan ve seyahat detayı ile ilgili bilgileri içeren ıslak imzalı dilekçe (Destekleyen kiş,i sorumlulukları garanti ettiğini belirtmelidir.)

 

Çalışmayan Vatandaşlar için:

 • Ailede geçimi sağlayan veya destekleyici olacak kişiye ait evraklar (Kişi, mesleğine uygun evrakları hazırlayacaktır.)
 • Evlilik cüzdanı (Eşin sponsor olması durumunda temin ediniz.)

Almanya Turist Vize Başvurusu

Evrak, süreç ve danışmanlık için bizleri arayabilir veya form bırakabilirsiniz.

Almanya Vize Reddi

Yapılan vize başvurularında verilecek vize onayı ya da vize reddi kararını verme yetkisi sadece değerlendirmeleri yapan Almanya Konsolosluğu’na ait olduğunu unutmayın. Bu sebeple vize başvurularının onaylanması garantisi kimse tarafından verilemez. Fakat uzmanlarımız, tecrübelerine dayanarak vize alıp alamayacağınız ile ilgili yorum yapar. Almanya Göç Ajansı uzmanları; yapmayı planladığınız seyahatler için, vizeniz onaylanmadan önce herhangi bir maddi zarar yaşanmaması için harcama yapmamanızı tavsiye ediyor. İptal veya iade garantisi olan işletmeleri tercih etmeniz maddi kayıp yaşamamanız için önemlidir. Konsolosluk; vizenizi kabul etmemesi durumunda, sebeplerini ret mektubu ile size ayrıntılı olarak bildirir.

En sık karşılaşılan vize reddi nedenleri

Turistik vize; kabul alma olasılığı en yüksek olan vize türüdür. Fakat seyahat amacınıza uygun evrakları sunmamanız vize reddi almanıza sebep olur. Bu durum; en sık karşılaşılan vize reddi sebeplerinden biridir. Bu sebep dışında; vize süresi bitiminde Schengen bölgesinden ayrılacağınıza inanmamaları da bir diğer ret sebebidir. Sunduğunuz evrakların, ülkenize geri döneceğinizi sağlam delillerle ortaya koyması ve doğru olması gerekir. Bunun için yapılacak başvurularda uzmanlarımızdan yardım almanız sizin lehinize bir durum olacaktır.

Bir diğer sık karşılaşılan ret durumu; seyahat masraflarının karşılanması için sunduğunuz finansal evrakların yeterli olmamasıdır. Almanya’da kalacağınız gün sayısı gözönünde bulundurularak, finansal kaynaklarınızın miktarı belirlenmeli ve ona göre vize başvurusu yapılmalıdır. Almanya turistik vize başvurusu yaparken sunulan evraklar ile yapılacak seyahatin amacı ve masrafları uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde vize reddi almanız kaçınılmazdır. Bu başlık altında incelediğimiz ret sebeplerine bakıldığı zaman tamamı tecrübe eksikliği ile Almanya Turist vizesi başvurusu yapılmamasının gerektiği görülmektedir. Alacağınız bir uzman yardımı ile vizenizin kabul edilme olasılığı çok daha fazla olacaktır.

Almanya Turistik vize işlemleri dahil bütün vize işlemleri ile ilgili ve diğer merak ettiğiniz bütün sorularınız için www.almanyagocajansi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca  info@almanyagocajansi.com e-mail atabilir ve yine 0212 909 22 10 numaralı telefon ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Almanya Turist Vizesi Sık Sorulan Sorular

Almanya turist vizesi almak için öncelikle Almanya Konsolosluğu’nun belirlediği şartları karşılayabiliyor olmanız gerekir. Ardından seyahat amacınıza yönelik vize başvurusunda bulunarak vize sahibi olabilirsiniz. Turist vizesi için gerekli evrak listesi makale içerisinde verilmiştir. Bu evrakları tamamlayarak ilgili kurum üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Turist vizesi sonuçlanması Almanya için genel olarak 15 iş günü sürmektedir. Bazı özel durumlarda bu süre 30 iş günü kadar uzayabilmektedir.

Almanya hali hazırda turist vize kabulü yapmaktadır. Gerekli evrakları tamamlayıp Almanya Konsolosluğuna başvurduğunuz takdirde vize sürecine başlamış olursunuz.

Almanya’ya turist olarak gitmek için Schengen vize kategorisi kapsamında turist vizesine başvurmanız gerekmektedir. Almanya Başkonsolosluğu bu talebinizi kabul ederse vize almış olursunuz ve Almanya’ya turist olarak gidebilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu turistik vize için gereken evrakları ve şartları belirlemiştir. Bu prosedürleri karşıladığınız takdirde turist vizesi almak zor değildir.

Almanya turistik vize süresi 3 Ay’a kadar çıkabilmektedir. Turist vizesi C tipi yani kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır.

Almanya turist vizesinde belgelerin yanlış, eksik, hatalı ve eski olması, vizenin kabul edilmemesine neden olabilir. 

İçindekiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir