İçeriğe geç

Almanya Ticari Vize

Almanya’ya iş toplantısı veya görüşmesi, fuar ziyareti vb gibi ticari amaçlarla gitmeyi planlayan kişilerin Almanya Ticari Vize almaları gerekmektedir. Bu vize türü C tipi kısa süreli schengen vizeleri arasında geçmektedir.

Almanya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler artarak devam etmektedir. Ülkemizden her sene binlerce iş insanı iş ziyareti, iş toplantısı veya fuar gibi nedenlerle Almanya’ya gitmektedir.

Almanya Ticari Vize ile Almanya’da en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Planladığınız seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Almanya Ticari Vize

Almanya Ticari Vize başvurunuzu konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlara yapabilirsiniz. İkamet ettiğiniz ilin bağlı bulunduğu konsolosluk bölgesindeki ilgili aracı kurumdan öncelikle randevu almalısınız. Mesela; İstanbul’da ikamet ediyorsanız İstanbul’daki IDATA kurumundan randevu almalısınız. Daha sonrasında hazırladığınız evraklarla birlikte bizzat, randevu günü ve saatinde ilgili kuruma gidersiniz. Ve orada hem evraklarını teslim eder hem de biyometrik verilerini verirsiniz. Vize başvurusu yapmadan önce Almanya Göç Ajansı uzmanlarından danışmanlık almanızı öneririz.

Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

 • Başvuru Formu: Schengen vize başvuru formu doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Formunuzda eksik bilgi veya yanlış bilgi olması halinde başvurularınız geçersiz sayılacaktır. Profesyonel uzmanlarımız sizin adınıza bu formu dolduracaklar ve size imzalattıracakladır.
 • Pasaport: Başvuruda kullanacağınız pasaportunuzun en az 3 ay süre daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Fotokopisi: Kimlik kartının ön ve arka yüzlerinin fotokopisi başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf:  35*45 mm boyutlarında son 6 içerisinde çekilmiş güncel biyometrik fotoğraf olmalıdır. Başvuruda bulunan kişinin yüzü fotoğrafta karşı cepheden tam olarak görünmelidir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili tüm olayları eksiksiz bir şekilde içermelidir. Kişinin nüfus kayıt örneğindeki düşünceler kısmı eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi: Türkiye’de ikamet eden başvuru sahibinin ikametgah belgesi ibraz edilmelidir. Barkodlu olarak e devletten alabilirsiniz.
 • Almanya’daki firmaya ait davetiye : Sizi davet eden firma tarafından gönderilmelidir. Davetiyede ; davet eden firmanın adı ve adresi, davet edilen kişinin adı ve firmadaki görevi ile firmasının adı, seyahatin amacı, hedefi ve süresi yer almalıdır.
 • Sponsor Olan İş Yerine Ait Belgeler : Masraflarınızı şirketiniz karşılayacağı için şirketin maddi kaynağı ile ilgili belgeleri de eklemelisiniz.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Güncel tarihli, en az 3 ay süreyle ve tüm schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 • Otel ve Uçak Rezervasyonu : Seyahat tarihlerinize ait adınıza düzenlenmiş olmalıdır.
 

Firma sahipleri için ek evraklar

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası
 

Çiftçiler için ek evraklar

 • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi
 

Çalışan için ek evraklar

 • işe giriş bildirgesi
 • 4A hizmet dökümü
Almanya Ticari Vize

Almanya Ticari Vize Ücreti

Vize ücretleri zaman zaman konsolosluk tarafından değiştirilmektedir. Şu an itibariyle 2022 Almanya Ticari vize ücreti Konsolosluk Harcı 80 euro, Aracı Kurum Ücreti 296 tl dir. Aracı kurum ücretini randevu esnasında TL olarak ödeyebilirsiniz. Fakat, Konsolosluk Harcını randevuya gittiğinizde elden euro olarak ödemelisiniz. Bunlar dışında seyahat sağlık sigortası masrafınız olacaktır. Başvurunuzu Almanya Göç Ajansı ile yapmanız durumunda sigorta bedellerinde daha uygun fiyatlara hizmet alabilirsiniz.

Danışmanlık ve hizmet bedeli ücretlerimiz sizler için minumum seviyede tutulmaktadır. Başvurunuzu yaparken hem zaman hem de daha fazla maddi kayıplara uğramamanız adına Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızdan destek almanızı önermekteyiz.

Almanya ticari vize başvurularının reddedilmesi halinde ödenmiş olan ücretlerinizin iadesi yapılmamaktadır. Eğer yeni bir başvuru yapmak isterseniz, evraklarınızı tekrar hazırlayarak ve gerekli vize ücretlerini ödeyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

C tip vize türündeki başvurular genelde kısa sürede sonuçlanmaktadır. Ticari vizesi başvuruları da 30-45 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız başvurunuzu eksiksiz ve doğru yapmanız çok önemlidir. Eğer başvuru yaparken eksik belge veya hatalı bir belge verirseniz red alabileceğiniz gibi başvurunuzun sonuçlanması da uzun sürebilir.  Ayrıca başvurunuzu inceleyen konsolosluk, sizin durumunuza özel olarak sizden ek belge talep edebilir. Bu durumda da başvurunuzun sonuçlanması uzun sürebilir.  

Almanya Ticari Vize başvurularının hızlı sonuçlanabilmesi için ekstra yararlanabileceğiniz bir hizmet bulunmamaktadır. Durumunuzun aciliyeti söz konusu ise başvuru yaparken durumunuzu dilekçe ile bildirmeniz size fayda sağlayabilir. Başta ticari vize olmak üzere özellikle ulusal vize türlerindeki başvurularda uzmanlarımızdan destek almanızı önermekteyiz. Ayrıca tüm ülke vizeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız Vize Keyfi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Almanya Ticari Vize Başvurusu

Evrak, süreç ve danışmanlık için bizleri arayabilir veya form bırakabilirsiniz.

Almanya Ticari Vize Reddi

Almanya ticari vize reddi mümkün bir durumdur. Ticari vize almak için ibraz edilen evraklarda eksiklik, hata veya yalan vizenizin ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Almanya ticari vizesi için yaptığınız başvuru reddi Almanya Konsolosluğu nedeni ile de olabilmektedir. Almanya Konsolosluğu sizleri yeterli göremeyebilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmadan, maddi ve zaman kaybı yaşamadan bizim ile iletişime geçebilirsiniz. 

Vize başvuru reddi birden çok sebep ile gerçekleşebilir. Almanya vize reddi veya Schengen vize reddi sebebinizi, tarafınıza iletilen yazıda bulabilmeniz mümkündür. Ret aldıktan sonra ticari vizeye tekrar başvurmanız mümkündür fakat sürecin uzayacağını unutmamak gerekir. 

Eksiksiz ve doğru bir başvuru yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Almanya vize danışmanı olarak sizleri bu süreçte en doğru şekilde yönlendiriyoruz. Kolay, hızlı ve doğru bir başvuru ile ticari vize almanızı sağlıyoruz.

Almanya Ticari Vizesi Sık Sorulan Sorular

Almanya ticari vizesi almak mümkündür. Bu vize türü ticari, fuar, toplantı ve kongre gibi amaçları kapsamaktadır. Bu amaç ile Almanya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya ticari ve fuar vizesine başvurabilir.

Almanya vizesi ücretleri içerisinde Almanya Konsolosluğuna ödenen harç bedelleri bulunmaktadır. 02.02.2021 tarihinde yapılan duyuru ile Almanya ticari vize ücretleri 60 Euro’dan 80 Euro’ya yükselmiştir. Bu sayıların dışında hizmet bedeli gibi ödenecek ücretlerde vardır. Her sene değişiklik gösteren bu bedelleri güncel olarak öğrenmek için bizi arayabilirsiniz.

Ticaret vizesi almak için, Almanya Konsolosluğu’nun talep ettiği bir takım evrakların toparlanması gerekmektedir. Gerekli evraklar toplandığı zaman ilgili kuruma ibraz ederek başvurunuzu başlatabilir ve vizenizi alabilirsiniz.

Ticari vize, Almanya’ya toplantı, kongre, fuar ve organizasyon gibi amaçlar ile gidecek kişilerin başvurması gereken vizedir. 

Almanya vizesi alabilmek için Almanya Konsolosluğu’nun ve Alman Büyükelçiliği’nin şartlarında yeterlilik sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız halde başvuru yapabilir, vize alabilirsiniz.

Almanya ticari vizesi C tipi vize kategorisinde yer almaktadır. Vize süresi, Almanya Konsolosluğuna bağlı olarak bu süre 3 Ay’a kadar yani 90 güne kadar çıkabilmektedir.

Almanya ticari vizesi için, 2022 sonu itibari ile Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenen harç ücreti 80 Euro’dur.

 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Davet Mektubu
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Rezervasyon Bilgileri
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • İkametgah Belgesi
 • Mesleki durumunuza özel istenecek belgeler

gerekli evraklar arasında yer almaktadır.

 

Almanya ticari vize belgelerinin yanlış, eksik, hatalı ve eski olması, vizenin kabul edilmemesine neden olabilir. 

İçindekiler

“Almanya Ticari Vize” hakkında 2 yorum

 1. Merhaba, ben Ankara’da bir bilişim firmasında çalışıyorum. Almanya’daki iş ortaklarımızdan olan bir firma, iş toplantısı yapabilmemiz için beni Berlin’deki ofislerine çağırıyorlar. Almanya İş Vizesi almak istiyorum. Anladığım kadarıyla burada yazan ticari vize ile aynı vize oluyor. Başvuru sürecini nasıl yönetmeliyim ? Oradaki firma bana nasıl bir davetiye göndermeli ? Şimdiden teşekkür ederim. Sizlere iyi çalışmalar.

  1. Almanya Göç Ajansı Uzmanı

   Merhabalar Bahadır Bey; Almanya’daki iş ortağı olan firmanızla görüşebilmek amacıyla oraya gitmek istiyorsanız Almanya İş Vizesi alabilirsiniz. Evet, yukarıda yazmış olduğumuz yazıdaki ticari vize ile iş vizesi aynıdır. Yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. İsterseniz 0212 909 2210 numaralı telefonu arayarak da Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızdan daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

   Öncelikle Almanya’da ziyaret edeceğiniz firmadan imzalı ve kaşeli davetiye almanız gerekecektir. Bu davetiye, davet eden firmanın antetli kağıdına basılmalı ve ıslak imza, kaşeli olmalıdır. İçeriğinde davet eden firmanın ticaret unvanı, ayrıntılı adresi, şirket yetkilinin adı-soyadı, telefon numarası, e-mail adresi ve davet edilen kişinin adı, soyadı, iletişim bilgileri, çalıştığı firmanın adı, firmadaki pozisyonu, davet amacı, seyahat süreniz yer almalıdır. Davetiyeyi size mail veya faks yoluyla iletebilirler.
   Seyahat tarihinizi planlarken vize randevu günü ve vize çıkış süresini iyi hesaplamalısınız. Randevuyu yoğunluğa göre hemen alamayabilirsiniz. Bu arada randevu alırken ikamet ettiğiniz ile göre başvuru yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Örnek olarak İstanbul’da ikamet ediyorsanız, İstanbul’daki IDATA dan randevu almalısınız.

   Davetiyenizi aldıktan sonra diğer gerekli evrakları da hazırlayarak vize aracı kurumundan randevu alabilirsiniz. Evrak listesi ile ilgili bilgilendirmeleri yukarıdaki yazımızda okuyabilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Gerekli evraklardan oluşan dosyanızı randevu günü ve saatinde aracı kuruma giderek teslim edeceksiniz. Aynı zamanda son 5 yıl içerisinde parmak izi verdiyseniz tekrar biometrik veri vermenize gerek kalmayacaktır. Aracı kurumda konsolosluk harcı ve koordinasyon bedeli ödeyeceksiniz. Bu hizmet tutarları zaman zaman değişmektedir. Başvuruya gitmeden önce güncel tutarları kontrol edebilirsiniz.

   Almanya İş Vizesi başvuruları genelde 7-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Pasaportunuzu kendiniz gidip teslim alacağınız gibi, kargo ile istediğiniz adrese de isteyebilirsiniz.

   Almanya İş Vizesi için başvuru yapmadan önce Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızdan bilgi almanızı öneririz. Eksik veya hatalı bir başvuru yapmanız durumunda red sonucuyla karşılaşabilirsiniz. 0212 909 2210 numaralı telefonu arayarak veya sitemizden form doldurarak Almanya Göç Ajansı uzmanlarımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir