İçeriğe geç

Almanya Diploma Denklik

Almanya diploma denklik ve Almanya mesleki denklik olarak iki tür denklikten bahsedebiliriz. Sahip olduğunuz meslek için üniversite mezunu olmanız gerekiyor ve diplomanızı başarılı bir şekilde almışsanız yapmanız gereken başvuruya Almanya Diploma Denklik denir. Eğer sahip olduğunuz meslek için üniversite mezunu olmanıza gerek yoksa ve yeterliliğinizi ispat eden bir sertifika veya belgeniz için yapmanız gereken başvuruya da Almanya Mesleki Denklik denir.

Almanya denklik ile ilgili ayrıntılı olarak bilgi aktarmıştık. Ayrıntılı bilgi almak için Almanya Denklik yazımıza göz atabilirsiniz. Denklik işlemini iki başlık altında incelememiz gerekiyor. Üniversite mezunlarının sahip oldukları diplomalar için yapılan işleme Almanya Diploma Denklik denir.

almanya-diploma-denklik-nedir

Almanya Denklik Çeşitleri

Almanya diploma denklik ve Almanya mesleki denklik olarak iki tür denklikten bahsedebiliriz. Sahip olduğunuz meslek üniversite mezunu olmanızı gerekiyor ve diplomanızı başarılı bir şekilde almışsanız yapmanız gereken başvuruya Almanya Diploma Denklik denir. Eğer sahip olduğunuz meslek için üniversite mezunu olmanıza gerek yoksa ve yeterliliğinizi ispat eden bir sertifika veya belgeniz için yapmanız gereken başvuruya da Almanya Mesleki Denklik denir.

Almanya denklik ile ilgili ayrıntılı olarak bilgi aktarmıştık. Ayrıntılı bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Denklik işlemini iki başlık altında incelememiz gerekiyor. Üniversite mezunlarının sahip oldukları diplomalar için yapılan işleme Almanya Diploma Denklik denir. Mesleki sertifika sahibi kişilerin de yaptığı işleme mesleki denklik denir. Biz burada Almanya Diploma Denklik ile ilgili bilgi verececeğiz.

Ülkemizden her sene Almanya‘ya farklı nedenlerle yaklaşık 50 bin ila 75 bin kişi göç etmektedir. Bu kişiler daha çok ülkemizde üniversite okumuş ve aldığı eğitim sonucunda diploma almış kişilerdir. Bununla beraber lise mezunu veya bir meslek dalında eğitim almış kalifiye kişiler de bulunmaktadır. Fakat hem lise mezunları hem de üniversite mezunları sahip oldukları belgeleri Almanya’da kullanamamaktadırlar. Sahip oldukları belgeleri veya diplomaları tanıtırken çok fazla zorlukla karşılaşmaktadırlar. Almanya Diploma denklik işlemleri ile ilgili bilgiye ulaşmakta da sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu durum Almanya’da çalışmak isteyen kişiler için çok büyük bir engel teşkil etmektedir. Almanya Göç Ajansı olarak denklik alma ve vize işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu danışmanlıklar sayesinde Almanya’da çalışmak için gerekli olan bütün prosedürler hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca hiçbir işlem ve prosedür ile de siz uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.  

Almanya Diploma Denklik Nedir?

Diploma denklik, Almanya dışından aldığınız diplomaların geçerli olabilmesi ayrıca orada çalışabilmeniz için, Almanya’da alınan eğitim ile sizin eğitiminizin karşılaştırılması işlemi olduğundan bahsetmiştik.  Almanya dışında almış olduğunuz diplomaların yetkilendirilmiş kurumlar tarafından incelenmesi, Almanya içerisinde eğitim alanların edindiği nitelikler ile denk olup olmadığının kıyaslanması işlemine denklik denir.  Almış olduğunuz eğitim sonucu edindiğiniz nitelikler, Almanya tarafından kabul edilen standartlara uygun olduğuna karar verilirse diplomanız tanınır. Bu işlem sonucunda; size Almanya diploma tanıma belgesi verilir.

Diplomanızın tanınıp tanınmayacağı ile ilgili kesin bir şey söylemek oldukça zordur. Çünkü bu durum birçok etkene bağlıdır. Öncelikle denklik işlemleri ile ilgili yapılan işlemlerin ve yetkilendirilmiş kurumların meslek gruplarına ve sahip olduğunuz diplomaya göre değişiklik gösterdiğiniz bilmeniz gerekiyor. Hatta bazı meslek grupları için denklik alınması zorunlu iken bazıları için bu zorunluluk yoktur. Bu durum tamamen işverenin inisiyatifine bırakılmıştır. Yani bazı meslek gruplarında işverenin kabul etmesi durumunda denklik alınmaksızın işe alınabilirsiniz. Fakat her meslek grubu için denklik alması lehe bir durum olacaktır. İş başvurusu esnasında; sizi ve sahip olduğunuz mesleki niteliklerin kolayca değerlendirilmesine olanak sağlamış olacaksınız. Bu durum, sizin işe kabul edilmenizi kolaylaştırır. Almanya’da alınan eğitime denk bir eğitim aldığınızın belgelendirilmiş olması çok önemlidir.

almanya-diploma-denklik

Hangi Durumlarda Denklik Almalıyım ?

Almanya dışından diplomanızı aldınız ve Almanya’da yaşamaya karar verdikten sonra Almanya Diploma Denklik yaptırmalısınız. Almanya’da bulunma sebebinize göre Diploma denklik işlemi üçe ayrılır;

  1. Almanya’da kendi mesleğinizde çalışmak istiyorsunuz, o halde diplomanızı tanıtmanız gerekmektedir. Aslında daha önce de üzerinde durduğumuz üzere denklik almanın zorunlu olduğu düzenlenmiş meslekler ve denklik alma zorunluluğu olmayan düzenlenmemiş meslekler olarak iki farklı diploma türünden bahsetmek gerekiyor. Doktorluk, öğretmenlik veya mühendislik gibi bir meslek grubuna mensupsanız denklik almanız zorunludur. Fakat sosyal bilimler, büro yönetimi vs gibi bir meslek grubundaysanız teknik olarak denklik almanıza gerek yoktur. Ama denklik almanın avantajlı bir durum olduğundan bahsetmiştik. Almanya’da yasa ile düzenlenmiş yaklaşık 60 civarı meslek bulunmaktadır. Bu meslek gruplarından birine mensupsanız zaten denklik almanız zorunludur.
  2. Almanya’da meslek eğitimi yani Ausbildung almak istiyorsanız, sahip olduğunuz diploma için denklik almanız gerekecektir. Almak istediğiniz eğitimi, yapmak istediğiniz mesleğe göre belirlemelisiniz. Ve bu eğitimi almak için lise diploması mı ilköğretim diploması mı gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Gerekli olan diplomanın Almanya standartlarına uygun olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Denklik alınması gereken bir durum varsa Almanya Diploma Denlik yaptırmalısınız.
  3. Almanya’da üniversiteye gitmek veya akademik olarak kariyer yapmak istiyorsanız lise diplomanız veya sahip olduğunuz diğer diplomalar için denklik almanız gerekebilir. Almanya’da hangi bölümü okumak istediğinize karar verip üniversiteyi seçtikten sonra diploma denklik başvurusu yapmalısınız.

Almanya Denklik Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere Almanya 16 eyaletten oluşan bir yönetim şekline sahiptir. Öncelikle bilinmelidir ki her eyaletin denklik işlemlerine bakan kendi kurumları vardır. Yani herhangi bir eyaletten aldığınız denklik otomatik olarak Almanya’nın her eyaleti için geçerli olmayacaktır. Bu sebeple çalışmak istediğiniz eyalete göre denklik işlemi yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca her eyalette denklik için ayrı kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunula beraber eyalet içerisinde de her meslek grubunun denklik işlemi için farklı kurumlara başvurmanız gerekmektedir. Yani başvuru öncesi hangi kuruma gideceğinizin belirlenmesi gerekmektedir. Başvuru için hangi belgelere ihtiyaç duyulduğu yine yetkili kurum tarafından belirlenmektedir. Fakat genellikle benzer belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Denklik Başvuru Sonucu:

Almanya Diploma Denklik başvurusu, yaklaşık 3 ila 6 arası bir süre sonunda sonuçlanmaktadır. Bu süre sonunda üç farklı cevap ile karşılaşırsınız.

  1. Tam Denklik: Eğer almış olduğunuz eğitim Almanya standartlarına uygun ve eşdeğer bulunması durumunda tam denklik alırsınız. İşlem sonucunda; size diploma tanıma belgesi gönderilir.
  2. Kısmi (Yarı) Denklik: Almış olduğunuz eğitim Almanya standartlarına uygun fakat eksik olduğunun değerlendirilmesi durumunda size kısmi denklik verilir. Size eksik olan dersleri veya stajları tamamlamak için fırsat verirler. Belirledikleri süre içerisinde eksiklerinizi tamamlamanız durumunda tam denklik almaya hak kazanırsınız.
  3. Denklik başvurusunun reddi: Almış olduğunuz eğitim süre ve içerik olarak Almanya standartlarına uygun olmadığı durumlarda diploma denklik başvurunuz reddedilir.

Denklik süresi ve Denklik ücreti Ne Kadardır?

Başvurudan sonra olumlu veya olumsuz şekilde dönüş yapılması yaklaşık 3 ila 6 ay arası sürmektedir. Tabi bu süre evrakların tam veya eksik olmasına göre değişebilmektedir.

Diploma denklik ücreti meslek grubuna ve başvuru yapılan eyalete göre değişiklik göstermektedir. Diploma ve diğer istenen evraklar tam olarak gönderildikten sonra başvurunuz incelenir. Ve sizden istenen ücret bütün bu işlemler sonunda belli olur. Ayrıca evrakların hazırlanması aşamasında noter ve tercüme işlemleri gibi ekstra masraflarınızın da olacağını unutmamamınız gerekmektedir.

Almanya Diploma Denklik işlemleri, iş bulma danışmanlığı, vize işlemleri ve diğer merak ettiğiniz bütün sorularınız için www.almanyagocajansi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.  Bununla beraber info@almanyagocajansi.com e-mail atabilir veya 0212 909 22 10 numaralı telefon ile bizlere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

“Almanya Diploma Denklik” hakkında 4 yorum

  1. Umut Bey (Almanya Vize Uzmanı)

   Merhaba Sadiye hanım, meslek lisesi için de denklik programları bulunmaktadır. Lise denkliğinden ziyade işiniz ve işiniz ile alakalı sertifikalar üzerinden denklik başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. Sektöre göre değişen denklik hakkında bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz. Bizlere ulaşırsanız, mesleğiniz ve durumunuz ile alakalı daha detaylı bilgi verebiliriz. İyi günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir