Almanya İş Arama Vizesi

Almanya’da çalışmak isteyenleri yakından ilgilendiren Almanya Nitelikli İş Gücü Yasası bilinen adıyla Almanya Göç Yasası 1 Mart itibariyle yürürlüğe girdi. Almanya Göç Yasası ile ilgili yazımızı okumak için lütfen tıklayınız. Diğer sayfalarımızda ayrıntılı olarak bahsettiğimiz Almanya Göç Yasası şartlarını sağlıyorsanız Almanya iş arama vizesi alabilirsiniz. Almanya Göç yasası ile birlikte Almanya’da çalışmak için gerekli olan şartlarda birçok iyileştirme yapılmış, birçok yenilik getirilmiştir.

Almanya Göç Yasasına birçok yeni madde eklenmiştir. Bu yeniliklerden en önemlisi mesleğinde kendini ispatlamış yetenekli kişilerin Almanya’ya gelerek yüz yüze iş görüşmeleri yapmasını sağlayan Almanya iş arama vizesi hakkı olmuştur. Eklenen bu madde ile hedeflenen temel konu kalifiye personellerin iş görüşmelerinin etkili bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bu sebeple mesleğinde kendini ispatlamış yetenekli kişileri ülkeye davet etmek, oldukça fazla olan istihdam açığını nitelikli kişiler ile kapatmak için bu madde yasaya eklenmiştir.

   Eski yasada yer alan ve sadece yüksekokul mezunlarına tanınan bu hak artık mesleki sertifikayı sahip olan herkese tanınmaya başlandı. Mesleki Denklik, mesleğinizi yapabilmeniz için gerekli olan dil şartını yerini getiren ve Almanya’da kalacakları süreyi finanse edebilecek olanlar İş Arama Vizesi ile Almanya’ya gelebilecekler.

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya İş Arama Vizesi Nedir ?

Almanya’da çalışmak istediği mesleğin denkliğini alan, mesleğini yapabilmek için gerekli olan dil şartını yerini getiren ve Almanya’da kalacakları süreyi finanse edebilecek olanlar iş aramak için Almanya’ya gelebilecekler. Bu seyahat için almanız gereken vize türüne Almanya İş Arama Vizesi denir.

İş Arama Vizesi alanlar Almanya’ya giderek işverenlerle bizzat görüşebilir, çalışmak istedikleri yerleri görebilir hatta deneme amaçlı bir süre çalışabilirler. İş Arama Vizesi ile sizlere ülkeye giriş ve geçici oturum izni hakkı tanınmış olmuştur.

Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası ile birlikte Almanya’da çalışabilmek ve oturum izni alabilmek belli meslek dalları için kolaylaşmış oldu. Akademik veya mesleki denklik ve dil yeterliliği olmak üzere 2 temel şartı yerine getirdikten sonra yapmanız gereken Almanya’da iş bulmanız olacaktır. Almanya’da iş imkânları epeyce fazla olup önemli olan kişinin eğitim aldığı ve tecrübe sahibi olduğu iş ve işvereni bulabilmesidir.

Almanya’da çalışmak için iş ararken, Türkiye’den internet aracılığıyla iş arama siteleri üzerinden kendinize uygun iş bulup, işverenlerle temasa geçebilirsiniz. Aynı zamanda Almanca  pratiğini de yapmaya başlarsınız.

İş Arama Vizesi

İş aramak için diğer bir yol da bizzat Almanya’ya giderek işverenlerle kendi işyerlerinde yüz yüze görüşmektir. Aynı zamanda işverenin izni durumunda deneme amaçlı da çalışabilirsiniz. İş Arama Vizesi alarak Almanya’da iş arayabilmek amacıyla 6 aya kadar kalabilirsiniz. İş bulmanız halinde gerekli işlemlerinizi başlatarak oturum izni alabilirsiniz. İş bulamamanız halinde 6 ayın sonunda Almanya’dan ayrılmak zorunda kalırsınız.

Vize başvurusu yaparken, iş arayışı ile ilgili yaptığınız çalışmalar ve motivasyon yazınızı da dosyanıza eklemeniz sizin ciddiyetinizi gösterecektir. Ayrıca vizenizin olumlu sonuçlanabilmesi için iş arama süresince Almanya’da kalacağınız süre içerisinde konaklama, gıda vb temel masraflarınızı karşılayabilecek durumda olmanız gerekmektedir.

 

Almanya İş Arama Vizesi ile İş Buldum Ne Yapmalıyım?

 

Yukarıda da bahsettiğimiz şartları yani Mesleki denklik ve dil şartını yerine getirip, iş arama vizesi ile Almanya’ya gittiniz ve mesleğinize uygun bir iş buldunuz.

İmzaladığınız iş sözleşmesi ile beraber Almanya iş arama vizesi sonrası çalışma vizesine başvurmanız gerekecektir. Çalışma vizesi ile iş sözleşme süresi boyunca oturum hakkına sahip olacaksınız.

Almanya İş Arama Vizesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız 0212 909 22 10 telefon numarası,  info@almanyagocajansı.com mail adresi veya https://almanyagocajansi.com/iletisim/ sayfasındaki formu doldurarak uzmanlarımızla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Tüm ülkelerin vize, oturum ve vatandaşlık işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız https://vizekeyfi.com/ adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları

Almanya göç yasası, Almanya’da çalışmak isteyenler birçok yenilik getirmiştir. Bunlardan en önemlisi; iş aramak aynı zamanda işverenlerle görüşmek amacıyla size 6 ay süre ile oturum hakkı tanıyan Almanya İş Arama Vizesidir. Bu vize ile Almanya’da en fazla 6 ay kalabilir ve vizenizi uzatamazsınız. Fakat 6 ay içerisinde orada bir iş bulur ve iş sözleşmesi imzalarsanız çalışma izni başvurusu yaparak, orada kalmaya devam edebilirsiniz. Almanya İş Arama Vizesi Şartları nı sağlayan herkes bu vize türüne başvuru için başvuru yapabilir.

Ülkemizden de pek çok kişi Almanya’da çalışmanın planlarını yapmakta ve Almanya’ya yerleşebilmek için yol yöntem aramaktadır. Fakat bir ülkeden başka bir ülkeye gidip yerleşmenin pek çok zorluğu olduğu unutulmamalıdır.

Almanya İş Arama Vizesinin en güzel taraflarından biri, size 6 ay gibi bir süre ile orada sosyal, kültürel ortamı, iş ve çalışma ortamlarını görmenizi sağlamasıdır. Böylece orada işverenlerle yüz yüze görüşerek, yapacağınız işin ayrıntılarını öğrenme, size uygun olup olmadığı yerinde tetkik ederek, iş ortamını görme ve değerlendirme fırsatı vermektedir. Peki, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Almanya İş Arama Vizesi Şartları nelerdir?

Bu vize türüne başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken temel şart; Almanya’da çalışma niyet ve isteğinizin olması ve bunu ispatlayabilmenizdir.

Üniversite mezunu olmanız veya ispatlanabilir yani mesleki sertifikalı bir meslek sahibi olmanız gerekmektedir. Herhangi bir mesleğiniz yoksa veya üniversite mezunu değilseniz bu vizeye başvurduğunuz takdirde red alma olasılığınız yüksek olacaktır. Eğer Almanya dışında bir üniversiteden mezun olduysanız; diploma veya mezuniyet belgelerinizi “Anabin” (http://anabin.kmk.org) web sitesinden kontrol ederek Almanya’daki mezuniyet ile eşdeğerder olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Mezun olduğunuz üniversite, Anabin’de “H+” ile işaretlenmiş olmalıdır. Mezuniyet dereceniz için “entspricht” (denk) veya “gleichwertig” (eşdeğer) ibaresi bulunmalıdır. Eğer diplomanızın Anabin’de eşdeğerliliği bulunmaması durumunda; ilgili kurumlardan diplomanızın denkliğini almanız gerekmektedir. Almanya diploma veya sertifika denkliğinin nasıl alınacağı ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bu vizeye başvuru yaparken dosyanıza almış olduğunuz denklik belgesini eklemelisiniz. Fakat bazı meslek dalları için uygulamada farklı bir durum söz konusu olup, denklik sonucunuz gelmeden, denklik başvurusu yaptığınızı ispatlayabilirseniz, konsolosluk bunu yeterli görebilmektedir. 

Üniversite mezunu değilseniz mesleğinizi geçerli ve yetkili kurumlardan alınmış olan sertifika, yeterlilik belgeleri veya uzmanlık belgeleri ile ispatlamanız gerekmektedir. Ayrıca mesleğinizin de denklik belgesini ilgili kurumlardan almanız gerekmektedir. Almanya mesleki denklik ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Denklik ile birlikte meslekteki tecrübenizi gösteren resmi kayıtları da vize başvurusu dosyanıza eklemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları ndan bir diğeri ise Almanca dil yeterliliğidir. Fakat konsolosluk bu vize türünde dil yeterliliğinin hangi seviyede olması gerektiği ile ilgili net bir şart ortaya koymamaktadır. Vize başvurularından elde ettiğimiz tecrübeyle,  Konsolosluk dil konusunda en az A1 seviyesinde Almanca dil yeterliliğini başvuran şahısta aramaktadır. Fakat dil yeterliliği meslekten mesleğe göre değişmekte ve kişinin genel durumuna göre daha yüksek bir seviyede olabilmektedir. Dil yeterliliği ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Dil yeterliliği konusunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de iyi derecede İngilizce bilen birinin Almanca dil yeterliliğine ihtiyacı olup olmadığıdır. Almanya’da çalışmak isteyen herkesin en az A1 seviesinde Almanca bilmesi beklenmektedir. Fakat bu durumun istisnaları mevcuttur. Mesela bilişim sektöründe bir işe sahipseniz yeterli derece İngilizce bildiğinizi ispatlamanız durumunda Almanca bilmenize gerek yoktur. Bunun dışında yine işvereniniz ile yaptığınız onaylı iş sözleşmesinde dil şartına gerek olmadığı belirtilmesi durumunda da aynı istisna geçerli olacaktır.  Ama tavsiye edilen dil yeterliliği en az A1 seviyesinde bir sertifikaya sahip olmaktır.

Yukarıda ayrıntılı olarak bahsettiğimiz Almanya İş Arama Vizesi Şartları nı sağlayan herkes bu vize türüne başvuru yapabilir. Bu vize kategorisindeki başvuru şartları ve usulleri biraz karmaşık olup, başvuru sırasında profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Merak ettiğiniz konularla ilgili Almanya Göç Ajansı uzmanlarından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar dan oluşan dosya ile vize başvurunuzu Konsolosluğa veya Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruma yapmalısınız. Aşağıda belirtilen evrakların tam, eksiksiz ve orijinal halleri sunulmalıdır.

 • En az 18 ay süresi olan ve boş iki sayfası bulunan pasaport,
 • Varsa geçmiş seyahatlerinizi gösteren eski pasaportlar,
 • 35*45 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf ( 6 aydan eski olmamalıdır )
 • Motivasyon Yazısı ( Başvuru sahibi tarafından Almanca veya İngilizce dilinde kaleme alınmış ve aranan işyeri ile ilgili bilgileri (branş, bölge, planlanan ikamet yeri/konaklama vs.) içermelidir)
 • Yüksekokul diplomaları/tam denklik belgesi
  • Almanya’da alınmış yüksekokul diplomaları veya Almanya dışında bir yüksekokuldan mezun olunduysa:
   • Bütün yüksekokul mezuniyet belgeleri ve “Anabin” (http://anabin.kmk.org) web sitesinden alınmış, Almanya’daki mezuniyet ile eşdeğerde olduğunu gösteren denklik belgesinin çıktısı. Bitirdiğiniz yüksekokul Anabin’de “H+” ile işaretlenmiş olmalıdır ve mezuniyet dereceniz (örn. Bachelor of Arts/Science) için “entspricht” (denk) veya “gleichwertig” (eşdeğer) ibaresi bulunmalıdır.
   • Önemli: Türkiye’deki tezsiz yükses lisans (master) ve ön lisans diplomaları genelde bu şartlara uymamaktadır.

veya

 • Yetkili makam tarafından düzenlenmiş, Türkiye’de aldığınız eğitimin Almanya’da verilen eğitimle eşdeğerde olduğuna dair denklik belgesi. Mesleğiniz Almanya’da yönetmelikle düzenlenmiş mesleklerden ise (örn. sağlık hizmetleri meslekleri): Meslek izni veya aprobasyon. Verileceğine dair teminat yeterli olabilir.
 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ( e-devletten alabilirsiniz)
 • Almanca ve/veya İngilizce dil bilgisini gösteren dil sertifikaları,
 • İş arayışınız ile ilgili yapmış olduğunuz hazırlıkları gösteren belgeler,
 • Kalacağınız sürenin tamamını kapsayan sağlık sigortası.
 • Almanya’daki kalışınızı ne şekilde finanse edeceğinizi gösteren belgeler. Aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz:
  • Almanya’daki bir bankada açılmış bloke hesaba teminat ödemesi
  • Almanya’daki bir yabancılar dairesine sunulmuş, İkamet Kanunu’nun 66.-68. maddelerine göre bir taahhütname (Verpflichtungserklärung). Taahhütnamede “Bonität nachgewiesen” (ödeme gücü kanıtlanmıştır) ibaresi yer almalıdır ve Almanya’daki kalış amacı belirtilmelidir.

 Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız 0212 909 22 10 telefon numarası,  info@almanyagocajansı.com mail adresi veya https://almanyagocajansi.com/iletisim/ sayfasındaki formu doldurarak uzmanlarımızla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Tüm ülkelerin vize, oturum ve vatandaşlık işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız https://vizekeyfi.com/ adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir