İçeriğe geç

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya Nitelikli İş Gücü Yasası; bilinen adıyla Almanya Göç Yasası 1 Mart itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yasa Almanya’da çalışmak isteyenleri yakından ilgilendirmektedir. Göç Yasası ile ilgili yazımızı okumak için lütfen tıklayın. Diğer sayfalarımızda ayrıntılı olarak bahsettiğimiz Almanya Göç Yasası şartlarını sağlıyorsanız Almanya iş arama vizesi alabilirsiniz. Almanya Göç yasası ile birlikte Almanya’da çalışmak için gerekli olan şartlarda birçok iyileştirme yapılmıştır. Yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte birçok yenilik de getirilmiştir.

Yeni çıkarılan Göç Yasasına birçok yeni madde eklenmiştir. Bu yeniliklerden en önemlisi; mesleğinde kendini ispatlamış yetenekli kişilerin Almanya’ya gelerek yüz yüze iş görüşmeleri yapmasını sağlayan Almanya iş arama vizesi hakkı olmuştur. Eklenen bu madde ile temel amaç kalifiye personellerin iş görüşmelerinin etkili bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Amaç, mesleğinde kendini ispatlamış yetenekli kişileri ülkeye davet etmek ve çalışma şartlarını göstermektir. Oldukça fazla olan istihdam açığını nitelikli kişiler ile kapatmak için bu madde yasaya eklenmiştir.

İş arama vizesi; eski yasada yer alan ve sadece yüksekokul mezunlarına tanınan bu haktı. İş arama vizesi hakkı yeni yasa ile mesleki sertifikaya sahip olan herkese de tanındı. Mesleki Denklik yaptıran, mesleğinizi yapabilmeniz için gerekli olan dil şartını yerini getiren ve Almanya’da kalacakları süreyi finanse edebilecek olanlar İş Arama Vizesi ile Almanya’ya gelebilecekler. Bu durum kişiye çalışacakları yeri görme ve çalışma şartlarını öğrenme imkanı sağlayacaktır.

Ülkemizde pek çok kişi Almanya’da çalışmanın planlarını yapmakta ve bunun için fırsatlar aramaktadır. Fakat bir ülkeden başka bir ülkeye gidip yerleşmenin pek çok zorluğu olduğu unutulmamalıdır. Fakat Almanya, ekonomik olarak oldukça tatmin edici bir kariyer fırsatı sunmaktadır. Bu fırsatı yeni göç yasası ile bize göstermiştir.

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya İş Arama Vizesi Nedir ?

Almanya’da çalışmak istediği mesleğin denkliğini alan, mesleğini yapabilmek için gerekli olan dil şartını yerini getiren ve Almanya’da kalacakları süreyi finanse edebilecek olanlar iş aramak için Almanya’ya gelebilecekler. Bu seyahat için almanız gereken vize türüne Almanya İş Arama Vizesi denir.

Çalışmak istenler; iş arama vizesi ile Almanya’ya giderek işverenlerle bizzat görüşecekler. Ayrıca çalışmak istedikleri yerleri görecak hatta deneme amaçlı bir süre çalışacaklardır. İş Arama Vizesi ile sizlere ülkeye giriş ve geçici oturum izni hakkı tanınmış olmuştur.

Yasa ile birlikte Almanya’da çalışmak ve oturum izni almak, belli meslek dalları için kolaylaşmış oldu. Akademik veya mesleki denklik ve dil yeterliliği olmak üzere 2 temel şartı yerine getirin. Daha sonra yapmanız gereken tek şey Almanya’da iş bulmak olacaktır. Almanya’da iş imkânları fazla olup, kişinin eğitim aldığı ve tecrübe sahibi olduğu işi bulabilmesidir. Bunu kolaylaştırmak için iş arama vizesi, göç yasasına eklenmiş oldu. Yüzyüze görüşmeler yapmak, işverinin sizi tanımasını kolaylaştırır. Bu da size daha kolay iş bulma fırsatı sunar.

İş Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Almanya’da iş ararken, iş arama siteleri üzerinden de kendinize uygun iş bulup, işverenlerle temasa geçebilirsiniz. Online mülakatlara katılarak iş bulmanız da mümkündür. İş bulmak için Almanya’ya gitmek zorunda da değilsiniz. Online iş görüşmesi sonucunda iş sözleşmesi alırsanız çalışma vizesi ile de Almanya’ya gidebilirsiniz. Tabi bu görüşmeler için belli bir Almanca bilgisi gerekeceğini unutmayın.

İş Arama Vizesi

İş aramak için, yeni yasanın sunduğu iş arama vizesi ile Almanya’ya gitmek en etkili yöntemdir. İş görüşmesi için bizzat Almanya’ya giderek işverenlerle kendi işyerlerinde yüz yüze görüşmek önemli etki bırakacaktır. Aynı zamanda size, işverenin izni durumunda deneme amaçlı çalışma fırsatı da sağlar. Bu yasa Almanya’da iş aramak amacıyla 6 aya kadar kalma imkanı sağlar. İş bulmanız halinde gerekli işlemlerinizi başlatarak oturum izni alabilirsiniz. İş bulamamanız halinde 6 ayın sonunda Almanya’dan ayrılmak zorunda kalırsınız. Bu vize ile Almanya’da en fazla 6 ay kalabilir ve vizenizi uzatamazsınız.

Vize başvurusu yaparken, iş arayışı ile ilgili yaptığınız çalışmaları da dosyanıza eklemeniz sizin ciddiyetinizi gösterecektir. Ayrıca vizenizin olumlu sonuçlanabilmesi için iş arama süresince Almanya’da kalacağınız süre içerisinde konaklama, gıda vb temel masraflarınızı karşılayabilecek durumda olmanız gerekmektedir.  Bankanızda Almanya’da kalacağınız süre boyunca gerekli olan paranın görünmesi gerekmektedir.

Almanya’da İken İş Buldum Ne Yapmalıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz şartları yani Mesleki denklik ve dil şartını yerine getirmelisiniz. Ancak bu durumda iş arama vizesi ile Almanya’ya gidebilirsiniz. Almanya’ya gittiniz ve mesleğinize uygun bir iş buldunuz.Bu durumda yapmanız gerekenler ile ilgili uzmanlara danışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Almanya iş arama vizesi ile Almanya’da iken 6 ay içerisinde orada bir iş bulur ve iş sözleşmesi imzalarsanız çalışma izni başvurusu yaparak, orada kalmaya devam edebilirsiniz. Çalışma izni ile iş sözleşme süresi boyunca oturum hakkına sahip olacaksınız.

Almanya İş Arama Vizesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız 0212 909 22 10 telefon numarası,  info@almanyagocajansı.com mail adresi veya https://almanyagocajansi.com/iletisim/ sayfasındaki formu doldurarak uzmanlarımızla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Tüm ülkelerin vize, oturum ve vatandaşlık işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız https://vizekeyfi.com/ adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi Şartları

Yeni göç yasası, Almanya’da çalışmak isteyenler için birçok yenilik getirmiştir. Bunlardan en önemlisi; size 6 ay süre ile oturum hakkı tanıyan Almanya İş Arama Vizesidir.  Almanya İş Arama Vizesi Şartları nı sağlayan herkes bu vize türüne başvuru yapabilir.

Vizenin en önemli avantajı, size 6 ay süre ile iş ve çalışma ortamlarını görmenizi sağlamasıdır. Böylece orada işverenlerle yüz yüze görüşerek, yapacağınız işin ayrıntılarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca işin size uygun olup olmadığı yerinde görerek, çalışma ortamını görme fırsatı vermektedir. Peki, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Almanya İş Arama Vizesi Şartları nelerdir?

Bu vize türüne başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken temel şart; Almanya’da çalışma niyet ve isteğinizin olması ve bunu ispatlayabilmenizdir.

Üniversite mezunu olmanız veya ispatlanabilir yani mesleki sertifikalı bir meslek sahibi olmanız gerekmektedir. Herhangi bir mesleğiniz yoksa veya üniversite mezunu değilseniz bu vizeye başvurduğunuz takdirde red alma olasılığınız yüksek olacaktır. Eğer Almanya dışında bir üniversiteden mezun olduysanız; diploma veya mezuniyet belgelerinizi “Anabin” (http://anabin.kmk.org) web sitesinden kontrol ederek Almanya’daki mezuniyet ile eşdeğerder olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Mezun olduğunuz üniversite, Anabin’de “H+” ile işaretlenmiş olmalıdır. Mezuniyet dereceniz için “entspricht” (denk) veya “gleichwertig” (eşdeğer) ibaresi bulunmalıdır. Eğer diplomanızın Anabin’de eşdeğerliliği bulunmaması durumunda; ilgili kurumlardan diplomanızın denkliğini almanız gerekmektedir. Almanya diploma veya sertifika denkliğinin nasıl alınacağı ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Bu vizeye başvuru yaparken dosyanıza almış olduğunuz denklik belgesini eklemelisiniz. Fakat bazı meslek dalları için uygulamada farklı bir durum söz konusu olup, denklik sonucunuz gelmeden, denklik başvurusu yaptığınızı ispatlayabilirseniz, konsolosluk bunu yeterli görebilmektedir. 

Üniversite mezunu değilseniz mesleğinizi geçerli ve yetkili kurumlardan alınmış olan sertifika, yeterlilik belgeleri veya uzmanlık belgeleri ile ispatlamanız gerekmektedir. Ayrıca mesleğinizin de denklik belgesini ilgili kurumlardan almanız gerekmektedir. Almanya mesleki denklik ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Denklik ile birlikte meslekteki tecrübenizi gösteren resmi kayıtları da vize başvurusu dosyanıza eklemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Almanca Dil Yeterliliği

Almanya İş Arama Vizesi Şartları ndan bir diğeri ise Almanca dil yeterliliğidir. Fakat konsolosluk bu vize türünde dil yeterliliğinin hangi seviyede olması gerektiği ile ilgili net bir şart ortaya koymamaktadır. Vize başvurularından elde ettiğimiz tecrübeyle,  Konsolosluk dil konusunda en az A1 seviyesinde Almanca dil yeterliliğini başvuran şahısta aramaktadır. Fakat dil yeterliliği meslekten mesleğe göre değişmekte ve kişinin genel durumuna göre daha yüksek bir seviyede olabilmektedir. Dil yeterliliği ile ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Dil yeterliliği konusunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de iyi derecede İngilizce bilen birinin Almanca dil yeterliliğine ihtiyacı olup olmadığıdır. Almanya’da çalışmak isteyen herkesin en az A1 seviesinde Almanca bilmesi beklenmektedir. Fakat bu durumun istisnaları mevcuttur. Mesela bilişim sektöründe bir işe sahipseniz yeterli derece İngilizce bildiğinizi ispatlamanız durumunda Almanca bilmenize gerek yoktur. Bunun dışında yine işvereniniz ile yaptığınız onaylı iş sözleşmesinde dil şartına gerek olmadığı belirtilmesi durumunda da aynı istisna geçerli olacaktır.  Ama tavsiye edilen dil yeterliliği en az A1 seviyesinde bir sertifikaya sahip olmaktır.

Yukarıda ayrıntılı olarak bahsettiğimiz Almanya İş Arama Vizesi Şartları nı sağlayan herkes başvuru yapabilir. Bu vize kategorisindeki başvuru şartları ve usulleri biraz karmaşık olup, profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Merak ettiğiniz konularla ilgili Almanya Göç Ajansı uzmanlarından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar dan oluşan dosya ile vize başvurunuzu Konsolosluğa veya Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş aracı kuruma yapmalısınız. Aşağıda belirtilen evrakların tam, eksiksiz ve orijinal halleri sunulmalıdır.

 • En az 18 ay süresi olan ve boş iki sayfası bulunan pasaport,
 • Varsa geçmiş seyahatlerinizi gösteren eski pasaportlar,
 • 35*45 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf ( 6 aydan eski olmamalıdır )
 • Motivasyon Yazısı: (Başvuru sahibi tarafından Almanca veya İngilizce dilinde kaleme alınmış ve aranan işyeri ile ilgili bilgileri. (branş, bölge, planlanan ikamet yeri/konaklama vs.) içermelidir)
 • Yüksekokul diplomaları/tam denklik belgesi
  • Almanya’da alınmış yüksekokul diplomaları veya Almanya dışında bir yüksekokuldan mezun olunduysa:
   • Bütün yüksekokul mezuniyet belgeleri ve “Anabin” (http://anabin.kmk.org) web sitesinden alınmış, Almanya’daki mezuniyet ile eşdeğerde olduğunu gösteren denklik belgesinin çıktısı. Bitirdiğiniz yüksekokul Anabin’de “H+” ile işaretlenmiş olmalıdır ve mezuniyet dereceniz için “entspricht” (denk) veya “gleichwertig” (eşdeğer) ibaresi bulunmalıdır  veya yetkili makam tarafından düzenlenmiş, Türkiye’de aldığınız eğitimin Almanya’da verilen eğitimle eşdeğerde olduğuna dair denklik belgesi. Mesleğiniz Almanya’da yönetmelikle düzenlenmiş mesleklerden Meslek izni veya aprobasyon.
 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü,
 • Almanca ve/veya İngilizce dil bilgisini gösteren dil sertifikaları,
 • İş arayışınız ile ilgili yapmış olduğunuz hazırlıkları gösteren belgeler,
 • Seyahat Sağlık Sigortası ( kalış süresini kapsayacak şekilde )
 • Kalışınızı ne şekilde finanse edeceğinizi gösteren belgeler.
  • Almanya’daki bir bankada açılmış bloke hesaba teminat ödemesi
  • Almanya’daki bir yabancılar dairesine sunulmuş, İkamet Kanunu’nun 66.-68. maddelerine göre bir taahhütname (Verpflichtungserklärung). Taahhütnamede “Bonität nachgewiesen” (ödeme gücü kanıtlanmıştır) ibaresi yer almalıdır. Almanya’daki kalış amacı belirtilmelidir.

Aklınıza gelen her türlü konu ve Almanya İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız 0212 909 22 10 telefon numarası,  info@almanyagocajansı.com mail adresi veya https://almanyagocajansi.com/iletisim/ sayfasındaki formu doldurarak uzmanlarımızla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Tüm ülkelerin vize, oturum ve vatandaşlık işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız https://vizekeyfi.com/ adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

“Almanya İş Arama Vizesi” hakkında 5 yorum

 1. Merhaba ben Almanya’da çalışmak ve orada yaşamak istiyorum. Türkiye’de makine mühendisi olarak 4 yıldır çalışıyorum. Fakat Almanya’daki yaşam şartları ve iş hayatı hakkında pek bilgim yok. Almanya 6 aylık iş arama vizesi olduğunu duydum. Bu vizeye başvurmak istiyorum, yardımcı olabilir misiniz.

  1. Almanya Göç Ajansı Uzmanı

   Merhabalar, Almanya’da çalışmak istiyorsanız ve bu ülkedeki iş ortamı ve şartları ile ilgili çok fazla bilgi sahibi değilseniz Almanya 6 aylık iş arama vizesi alarak gidip oradaki iş ortamını ve çalışma hayatını yakından görebilirsiniz. Aynı zamanda Almanya’daki yaşamı ve sosyal hayatı tanıma fırsatını da elde etmiş olursunuz.

   Almanya 6 aylık iş arama vizesi ne başvuru yapabilmeniz için Almanya’da çalışma isteğinizi belirten girişimlerde bulunmalısınız. Mesela ; internet üzerinden Almanya’daki işverenlerle iletişim halinde olmalı, onlara mail atmalı, CV nizi göndermelisiniz. Bu görüşme kayıtlarınızı saklamalı ve vize başvurusunda dosyanıza eklemelisiniz. Bunun dışında, iş arama motivasyonunuzla ilgili bir dilekçe yazarak dosyanıza koymalısınız.

   Eğer Almanya dışında bir üniversiteden mezun olduysanız; diploma veya mezuniyet belgelerinizi “Anabin” (http://anabin.kmk.org) web sitesinden kontrol ederek Almanya’daki mezuniyet ile eşdeğerde olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Mezun olduğunuz üniversite, Anabin’de “H+” ile işaretlenmiş olmalıdır. Mezuniyet dereceniz için “entspricht” (denk) veya “gleichwertig” (eşdeğer) ibaresi bulunmalıdır. Eğer diplomanızın Anabin’de eşdeğerliliği bulunmaması durumunda; ilgili kurumlardan diplomanızın denkliğini almanız gerekmektedir.

   Almanya’da kalacağınız 6 ay süresince masraflarınızı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar birikiminiz olmalıdır. Aylık net 947 euro olmak üzere 6 aylık toplam 5682 euro miktarında paranızın hazır olması gerekmektedir. (2021 yılı)

   Dil yeterliliği konusunda Almanya’da çalışmak isteyen herkesin en az A1 seviyesinde Almanca bilmesi beklenmektedir. Mesleğe göre de dil yeterliliği değişmektedir. Fakat bu durumun istisnaları da mevcuttur. Mesela bilişim sektöründe bir işe sahipseniz yeterli derece İngilizce bildiğinizi ispatlamanız durumunda Almanca bilmenize gerek yoktur.

   Bu vize ile Almanya’da bulunduğunuz sırada iş bulmanız durumunda imzalı iş sözleşmeniz ile Yabancılar Dairesi’ne başvuru yaparak oturum izni alabilirsiniz. Türkiye’ye hiç dönmeden Almanya’da bulduğunuz işe devam edebilirsiniz.

   Almanya 6 aylık iş arama vizesi başvurunuzu yapmadan önce Almanya Göç Ajansı uzmanlarıyla görüşerek profesyonel destek almanızı önermekteyiz.

 2. Merhabalar, ben 29 yaşındayım, iki yıllık ön lisans muhasebe bölümünden mezun oldum ve 5 yıl sigortalı olarak muhasebe ve büro elemanı olarak çalıştım. Bu arada aşçılıkla ilgili sertifika aldım ve bu konuda yetenekliyim fakat bu alanda hiç çalışmadım. Ben Almanya’da çalışmak istiyorum ama hiç gitmedim, sadece akrabalarım ve arkadaşlarım var orada. Ben, İş Arama Vizesi ile Almanya’ya gidip iş görüşmesi yapabilir miyim ?

  1. Almanya Göç Ajansı Uzmanı

   Merhabalar Bekir Bey; öncelikle Almanya İş Arama Vizesi ile ilgili gerekli şartları sağlayan herkes başvuruda bulunabilir.

   Genel olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ve özelde Almanya olarak düşünürsek, bu ülkelere çalışma amacıyla gitmek isterseniz vize başvurusunda aranan şartlardan bir tanesi mesleğinizle ilgili bir alanda iş sözleşmesine sahip olmanızdır. Muhasebe mezunu ve bu alanda çalıştıysanız sizin mesleğinizi muhasebeci olarak kabul ederek hareket etmeniz gerekir. Muhasebe diplomanıza denklik alabilirsiniz. İş arayışınızı da muhasebe üzerinden yapabilirsiniz.

   Almanya’da muhasebeci olarak size uygun iş pozisyonlarında iş arayabilir ve ilgili işverenlerle internet üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Almanya’daki akraba ve arkadaşlarınız vasıtasıyla da işverenlerle temasa geçebilirsiniz. Onların referansı size olumlu etki sağlayacaktır. Diğer gerekli şartları da sağlamanız durumunda Almanya İş Arama Vizesi başvurunda bulunabilirsiniz.

   Aşçılıkla ilgili değinecek olursak; sizin mesleğiniz Muhasebecilik ve bu alanda tecrübelisiniz. Aşçılık alanında almış olduğunuz sertifika ile de Almanya’da iş bulmanız mümkün. Fakat İş Arama Vizesi başvurusunda bulunurken, bu meslekte hiç tecrübenizin olmaması sizi dezavantajlı bir duruma düşürecektir. Bundan dolayı aşçılık üzerinden yapacağınız vize başvurusunun pek olumlu olacağını düşünmüyoruz.

   Almanya İş Arama Vizesi ile ilgili başvuru yapmadan önce Almanya Göç Ajansı uzmanlarından profesyonel destek almanızı öneririz.

 3. Merhaba ben Nedim ben 4 yıllık muhasebe mezunuyum ayrıca 6 aylık muhasebe sertifikası aldım iş arama vizesi ile Almanyada muhasebe işi bulabilir miyim dil a1 seviyede bana yardımcı olabilir misiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir