Almanya’da Çalışmak İstiyorum

Almanya Göç Yasası ile birlikte istihdamın arttırılması amaçlanmaktadır. Almanyada çalışmak isteyen nitelikli iş gücüne sahip bireylerin önü açılmış oldu. Yasada belirtilen şartları sağlayan herkese oturum izni alma hakkına sahip olmuş oldu. Yasa, sertifika veya diplomaya sahip kişileri istihdam etmeyi ve dolayısıyla ülkedeki nitelikli iş gücü açığını kapatmayı amaçlamaktadır. Herhangi bir niteliğe sahip olmayan veya düşük nitelikli kişiler bu yasadan yararlanamamaktadır. Almanya’da çalışmak isteyen sertifika veya diploma sahibi olmaları gere kmektedir. Ayrıca mesleki denklik almaları ve mesleklerine uygun seviyede dil öğrenmeleri gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi almak için 0212 909 22 10 numaralı telefon ile bizleri arayabilirsiniz.

Almanyada Çalışmak için Şartlar Nelerdir?

Almanya’da çalışmak için Yeni göç yasasında belirtilen şartları sağlamanız gerekmektedir. Yasada;  nitelikli iş gücü kavramı ile ilgili amacına uygun olarak, Mesleki Eğitim Almış  Nitelikli İş Gücü ve Akademik Eğitim Almış Nitelikli İş Gücü olarak iki tanımlama yapmaktadır. Bu iki tanım içerisine giren kişilerin denklik başvurusu yapması önünde engel yoktur.

Almanyada Çalışmak isteyenler için iş gücü tanımlarından birine uygun olmaları ve o meslek grubu için gerekli olan dil seviyesinde olmaları beklenmektedir. Mesleki Eğitim Almış Nitelikli İş Gücü ile belli bir mesleki alanda eğitim sahibi kişiler tanımlanmaktadır. Buradaki temel nokta; alınan mesleki eğitimin sertifika, ustalık belgesi vs gibi usullerle belgelendirilmiş olmalı ve eğitim içeriği ve saatleri de belli olmalıdır. Mesleki eğitime sahip kişi, eğer Almanya dışında eğitim aldıysa; bu eğitimleri, belgeleri ile birlikte Almanya’da bulunan yetkili denklik makamları aracılığıyla eşdeğerlik yani denklik başvurusu yapar. Ayrıca mesleki denklik için Almanyada çalışmak istediğinizi ispatlayacak kanıtlar ortaya sunmanız gerekmektedir.

Akademik Eğitim Almış Nitelikli İş Gücü ile yüksekokul yani ünüversite mezunu olan kişiler kastedilmektedir. Mezun olduğunuz yüksekokulun Almanya yetkili makamları tarafından tanınması gerekmektedir. Her meslek grubu için farklı tanınma prosedürleri vardır. Yapılacak başvuru sonucunda; Tam denklik, yarı denklik veya denklik reddi gibi cevaplar alırsınız. Burada denklik ile ilgili ayrıntıları ve gerekli bilgilendirmeler mevcuttur.

Almanyada Çalışmak isteyenler için, denklik işlemleri dışında Dil Yeterliliği de aranan şartlardan bir tanesidir. Mesleğe göre dil bilgisi seviyesi şartı değişmekle birlikte en az B1 seviyede dil yeterliliğine sahip olmanız size avantaj sağlayacaktır. Bazı meslek grupları özellikle üniverite mezunu olmanızı gerektirmeyen meslekler için daha düşük seviye dil şartı istenmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Almanya’da Nasıl İş Bulurum?

Almanya Göç Yasasından yararlanmak için iki önemli şart olduğundan bahsedebiliriz. Bu iki şartı yerine getiren ve Almanya’da Çalışmak isteyenlerin başvuruları değerlendirilecektir. Kısaca özetlemek gerekirse; ilk şart yukarıda da bahsettiğimiz gibi mesleki denklik alınmış olmasıdır. Diğer şart ise; Almanca dil seviyesine sahip olmaktır. Bu dil seviyesi, her meslek grubu için farklılık gösterir. Fakat genellikle B1 seviye dil bilmeniz beklenmektedir.

Almanyada çalışmak için denklik ve dil yeterliliği şartlarını sağladıktan sonra iş aramaya başlayabilirsiniz. Bunun için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki Almanya’ya gitmenize gerek kalmaksızın internet üzerinden iş arama siteleri aracılığıyla işverenlerle iletişime geçerek iş aramaktır. İşverenler sizinle online olarak mülakat yapacaklar ve göndermiş olduğunuz CV’yi inceleyecektir. Eğer iş için uygun olduğunuz değerlendirilirse sizinle iş sözleşmesi yapacaklar ve çalışma izni alacaksınız.

Bir diğer seçenek ise; İş Arama Vizesine başvuru yapabilir ve Almanya’dan 6 ay süre ile oturum hakkına sahip olabilirsiniz. İş arama vizesine nasıl başvurulacağını öğrenmek için tıklayınız. Almanya’da bulunduğunuz 6 ay boyunca haftada 10 saate kadar deneme amaçlı çalışma iznine sahip olursunuz. Bununla beraber çalışmak istediğiniz işverenle Almanya’da birebir görüşebilir, işyerinin çalışma imkanları ve şartlarını yerinde görerek iş ile ilgili daha rahat karar verebilirsiniz.

Almanyada çalışmak ile ilgili gerekli şartları sağladıktan sonra oturum izni aşamasına geçilmektedir. Başvuran kişi için oturum izni işlemleri onaylandıktan sonra evli iseniz eşiniz veya çocuklarınız için de aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz.

Almanya veya diğer ülkeler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız 0212 909 22 10 telefon numarası,  info@almanyagocajansı.com mail adresi veya https://almanyagocajansi.com/iletisim/ sayfasındaki formu doldurarak uzmanlarımızla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bütün ülkelerin vize, oturum ve vatandaşlık işlemleri hakkındaki bilgiye https://vizekeyfi.com/ adresinden bakınız. Her türlü sorunuz için bizi aramaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir